Muş Alparslan Tarım İşletmesi Müdürü İbrahim Sayın, müdürlük bünyesinde bulunan hayvancılık faaliyetlerine yeni yatırımların yapılacağını ve modern bir hayvancılık yapılması için çalışmalara başlandığını söyledi.

Muş Alparslan Tarım İşletmesi’nde hayvancılık alanında modernize çalışmalarına başlandı. 1970 ve 1980’li yıllarda kurulan sistemlerle hayvancılık çalışmalarının yürütüldüğü kurumlarında yeni yatırımlar yapacaklarını söyleyen İbrahim Sayın, ahırların modernize edilerek hayvan başı günlük 16-17 kilogram olan süt veriminin ortalama 25 kilograma çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Modernize çalışmalarına başlandığını ve sürdürülen çalışmaların üç yıla yayılacağını açıklayan İbrahim sayın, “İşletmemizde 450 tane süt sığırı bulunmaktadır. Günlük olarak 2,5 ile 3 ton arasında süt verimi almaktayız. Ayrıca bir yılda yaklaşık 150 tane damızlık hayvan satımı yapıyoruz. Bu çalışmaların yanında işletmemizdeki verimi arttırmak ve daha modern bir hayvancılık yapmak için bir takım çalışmalara başladık” dedi.

Modern bir hayvancılık yapmak için yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler veren Sayın, “Ahırlarımızdaki temizlik işlemi tamamen otomatik olacak. Ahırlarımıza otomatik sıyırga sistemi kuracağız. Yani ahırın iç kısmı otomatik olarak temizlenecek ve daha hijyenik bir ortam hazırlanmış olacak. Hayvanlarımızın daha iyi şartlarda ve modern imkanlarla sağılması için sağımhane modernize edilecek. Bu yıl sağımhaneyi onarıp güzel bir hale getireceğiz. Daha sonra gelecek yıl bilgisayarlı bir sağım makinesinin getirilmesi ile hayvanlarımız şimdiki sistemden daha modern şartlardaki makine ile sağılacaklar. Ayrıca ahırların çevresi tel örgülerle çevrilip daha güvenli bir hale getirilecek” dedi.

Buzağı kulübeleri alındı

Alparslan Tarım İşletmesi’nde hayvanların sağlıkları düşünülerek buzağı kulübeleri alındı. Yeni doğan buzağıların çevreden mikrop kapmaması ve hasta ise çevreye mikrop bulaştırmaması için alınarak buzağı kulübesine bırakılan buzağılar kulübelerinde çok güzel görüntüler sergiliyorlar. Muş Alparslan Tarım İşletmesi tarafından tanesi 400 YTL’den alınan 20 tane buzağı kulübesinden istenilen verim alındığı için 20 tane daha alınacağı belirtildi. Öte yandan işletmede yeni doğmuş buzağıların barındırıldığı eski ahırların artık kullanılmayacağı bildirildi. Topkan Haber Ajansı