Kızılağaç Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) öğrencileri insani yardım vakfı tarafından yürütülen Katarak Projesi`ne harçlıklarıyla destek oldular. Öğrenciler, proje kapsamında “Her okul bir Afrikalının gözünü açsın” sloganıyla biriktirdikleri harçlıklarını ameliyat olmayı bekleyen Afrikalılara gönderdi.

Katarakt nedeniyle görme problemi yaşayan 100 bin Afrikalının gözlerinin açılması amacıyla İHH tarafından yürütülen “Katarakt Projesi’ne bir destek de Türkiye’nin milli gelir dağılımında en fakir ili Muşlu öğrencilerden geldi.

Sürekli yardım alan Muşlu öğrenciler bu sefer Afrikalı katarak hastaları için harçlıklarını bir araya getirdi.

Bu çalışmalarının diğer okullarda da başlaması için çevreleriyle irtibata geçen öğrenciler, Türkiye den her okulun en azından bir Afrikalının katarak ameliyatını üstlenmelerini istiyor.

3 ay önce kardeş okul projesiyle katarak ameliyatı ettirilen HaticeYavuz, kampanyaya en büyük desteği veriyor.

Kardeş okul İstanbul Ümraniye Özel Sevgi Çiçeği Anafen Sebahattin Zaim İlköğretim Okulu’nun ziyareti sırasında veliler tarafından gözlerindeki katarak fark edilen Hatice Yavuz, “Kardeş okulumuzun velileri beni ameliyat ettirmişti. Sanki yeniden doğdum. Hayata sımsıkı bağlandım. Şimdi sıra bana geldi. Bende Afrika’daki çocuklara umut olmak için kampanyaya diğer arkadaşlardan daha çok destek çıkmam gerektiğine inandım.” dedi.

Öğrencilerinin çok duyarlı olduğunun altını çizen öğretmenleri Hasibe İçöz, öğrencilerinin daha önce de Bangladeş için küpelerini satarak yardımda bulunduklarını söyledi

İçöz, “Kardeş okul projesi kapsamında yaptığımız çalışmalar ile birlikte paylaşım ruhu gelişen öğrenciler bu projelerin gelişmesiyle birilikte varlıklarını ihtiyaçlı insanlarla paylaşmaya karar verdiler.” şeklinde konuştu.