Muş Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İmam Hatip Liseleri arası il geneli Kur’anı Kerim’i Güzel Okuma ve Hafızlık Yarışması düzenlendi.
Muş’ta İmam Hatip Liseler arasında ‘Genç Sadâ Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma’ ve ‘Genç Muhafızlar Hafızlık yarışması’ Anadolu İmam Hatip Lisesi ev sahipliğinde yapıldı. Liseler arası düzenleln yarışmanın il finali Muş Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinesinde gerçekleştirildi. Düzenlenen yarışma programına Belediye Başkan Vekili Aydın Özaslan, İl Milli eğitim Müdürü Enver Kıvanç, İl Müftülüğünde görevli jüri üyeleri, okul müdürleri ve yarışmaya katılacak öğrenciler katıldı.
Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, programda yapmış olduğu konuşmasında bu tü yarışmaların kazananın ve kaybedeninin olmadığına dikkat çekerek: “Öncelikle 6 Şubat tarihinde ülkemizde meydana gelen deprem nedeniyle ve dünde Şanlıurfa’da meydana gelen sel afetinden ötürü hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Allah bir daha ülkemize böyle afetler yaşatmasın. Bugün burada “Genç Seda Kuran-ı Kerim Güzel okuma” yarışmaları yapılıyor. Yüce yaradan kainatı ve insanlığı yaratırken Kuran-ı Kerimi yol gösterici olarak göndermiş. Eğer biz bu yol göstericiye uyarak yaşamımızı sürdürürsek hem bu dünyamızı hem de ahiretimizi kazanmış oluruz. Aksi takdirde her iki tarafta da kaybederiz. Bu anlamda cenabı Allah’ın Peygamber efendimiz (SAV) göndermiş olduğu yüce kitabımızı okuduğumuz zaman, kendi yaşamımızı ona uyarlayabiliyorsak ne mutlu bize, İslam dini sadece ibadet etme dini değil, İslam dini bir yaşam biçimidir. Günlük yaşamımızda sabah uyandığımızdan akşam yatıncaya kadar eğer biz cemaat olarak hadisi sünneti günlük yaşamımızda uygulayabiliyorsak bu bize sirayet etmiş demektir. Ben diyorum ki, bu yarışmanın amacı teşvik etmek. Bu yarışmaların birincisi ikincisi üçüncüsü yok aslında, yani kazananı kaybedeni de yok. Burada oturanlar, yarışmaya katılanlar herkes kazanıyor. Allah hepimizin sevaplarını kabul eylesin. Bu işi bize yaşatan asıl genç nesildir. Burada emeği geçen anne ve babalarına özelikle teşekkür ediyorum.