Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı İlköğretim ve Lise’lerde öğrenim gören tüm öğrenciler bugün saat 11.00’de İsrail katliamı sonucu Gazze’de yaşamını yitiren Filistinli öğrenciler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Sınıfta ve okul bahçelerinde saygı duruşunda bulunan öğrenciler İsrail saldırısı sonucu yaşamını yitiren Filistinli öğrencilere manevi destek sunup, büyük bir dayanışma örneğe göstermiş oldular.

Milli Eğitim Bakanlığınca konuya ilişkin yayımlanan genelgede, İsrail’in 17 gündür süren saldırıları nedeniyle hayatını kaybeden yüzlerce Filistinli, özelikle de çocuklar ve öğrenciler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması talimatı verildi.

Genelgede, şunlar kaydedildi. ”İlk ve ortaöğretim kurumlarında 13 Ocak 2009 Salı günü saat 11.00’de tüm sınıflarda veya toplu olarak gerçekleştirilecek saygı duruşu ile Filistin’de yaşanan zulüm telin edilirken Filistin halkı ile de dayanışma sergilenecektir. Ayrıca ilk ve ortaöğretim kurumlarında ‘Filistin’de insanlık dramı” konulu bir resim ve kompozisyon yarışması düzenlenecek, dereceye girenler ülkemizde ve yurt dışında çeşitli platformlarda sergilenerek kamuoyunda gerekli duyarlılığın sağlanmasına katkıda bulunulacaktır” denildi.

Bu genelge çerçevesinde bugün, Endüstri Meslek Lisesinde öğretmen ve öğrenciler 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Ayrıca Endüstri Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Gazze’ye yardım kampanyası başlattı. Kampanya boyunca toplanacak paralar, kurulan yardım sandıklarında biriktirilecek. Okulda ki tüm öğretmen ve öğrencilere, üzerinde Endüstri Meslek Lisesi Gazze’ye Yardım Kampanyası yazılı zarflar dağıtan okul yönetimi, “bu zarflara herkesin gönlünden ne kopuyorsa o miktarda para bırakmasını ve yardım sandığına atması planlandı. Kampanya Cuma gününe kadar sürecek. Kampanya boyunca toplanan paralar Müdür Yardımcısı Özcan Yetkiner nezdinde bulunacak. Para toplama işleminin son bulduğu Cuma günü, kurulan komisyon nezdinde paralar sayılarak tutanak ile birlikte ilgili hesaba yatırılacak ve banka dekontu okulda, öğrencilerinde görebileceği bir yere asılacaktır” denildi.

Ayrıca, Filistin’de yaşanan büyük dram nedeniyle “Filistin’de İnsanlık Dramı” konulu resim ve kompozisyon yarışması düzenlenecek.

 Muşun Sesi Gazetesi