Yaz mevsiminde artan düğün konvoyları ve Euro 2008 Avrupa Şampiyonasında Milli Takımımız elde ettiği başarılardan dolayı il genelinde meydana gelen konvoylar için Emniyet Müdürlüğü uyarıda bulundu.

Emniyet Müdürlüğü yaz mevsiminde artan düğün konvoyları ile Avrupa Futbol Şampiyonasında A Milli Takımın elde ettiği başarılardan sonra oluşturulan konvoylarda olası bir kazanın meydana gelmemesi için vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Konu ile ilgili olarak basın açıklaması yapan Emniyet Müdürlüğü, “Ülkemizin genelinde bahar ve yaz aylarında düğün merasimlerinin arttığı ve yapılan bu düğün merasimlerinin bir kısmının hava koşullarına bağlı olarak kapalı alanların dışındaki yerlerde yapıldığı bilinmektedir. Yine Türk Milli Takımımızın Euro 2008 Avrupa Şampiyonası Finallerinde almış olduğu başarılı sonuçlar gerek yurt içinde, gerek ise yurt dışında vatandaşlarımız arasında büyük bir sevinç yaratarak, coşkulu kutlamalar yaşanmasına neden olmaktadır. Ortak sevinçlerimiz olan ve coşkuyla kutladığımız bu tür etkinliklerde, Ülkemiz genelinde bazı üzücü olayların meydana geldiği de yazılı ve görsel medyamızda çıkan haberler vasıtasıyla gündeme getirilmekte ve kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır” denildi.

Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi: “Milli maç nedeniyle silahla havaya ateş açılması sonucu İstanbul Ümraniye de 3 kişi, Mersinde 2 kişi, Adana da 2 kişi Kahramanmaraş ta ağır yaralı 1 kişi, Gaziantep te 1 kişi ve diğer illerde yaralılar olmak üzere toplam 22 kişi ateşli silahla yaralanma, yine Adana ilinde sokakta yapılan bir düğün sırasında pompalı av tüfeği ile havaya ateş edilmesi sonucu aralarında 6 yaşında S.E. isimli bir çocuğun ölümüne veli kişinin yaralanmasına neden olarak üzücü olayların meydana gelmesine sebep olunmuştur. Bu nedenle Muş ilinde bu tür üzücü olayların meydana gelmemesi için görevlilerimiz tarafından gerekli tedbirler alınmış’ ve alınan önlemlere devam edilmekte olup, vatandaşlarımızın da sürdürülmekte olan önlemlerle ilgili daha duyarlı ve hassasiyetle davranılması ve güvenlik kuvvetlerine yardımcı olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda, düğün merasimlerinde üzücü olaylara sebebiyet vermemek için vatandaşlarımızın; silahla ateş etmemeleri, düğünlerin bitiş saatlerine riayet etmeleri, bu tür davranışta bulunanları uyarmaları ve kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları gerekmektedir. Yine düğün merasimleri ve spor müsabakalarında aldığımız başarılı sonuçlar nedeniyle oluşturulan araç konvoylarında alkollü araç kullanılmaması, araç camlarından sarkılmaması, kamyon ve kamyonet türü araçların kasalarında insan taşımacılığı yapılmaması, aşırı klakson ve korna çalınmaması ve yüksek sesle müzik yayını yapılarak çevrenin rahatsız edilmemesi ve diğer trafik kurallarına uyulması konusunda gerekli duyarlılığı ve hassasiyeti göstererek yaşanan sevinci üzüntüye dönüştürmemeleri konusunda dikkatli ve duyarlı hareket etmeleri hem yasal bir gereklilik, hem de vicdani bir sorumluluktur”. Muşovası Gazetesi