16.06.2010 tarihinde, Tunceli’de merkeze bağlı Sütlüce karakolunda intihar ettiği söylenen Jandarma Er Metin Ekinci’nin ailesi, Metin Ekinci’nin intihar etmediğini söylediler.
 
Ekinci ailesi çocuklarının intihar etmediğini ifade ettiler. 16.06.2010 tarihinde, Tünceli Merkez Sütlüce karakolunda intihar ettiği söylenen ve cenazesi Muş’a getirilerek, Kale Mezarlığında toprağa verilen 4 aylık asker Jandarma Er Metin Ekinci’nin ailesi, çocuklarının intihar etmediği yönünde açıklamada bulundular. Vatana, millete bağlı olduklarını, Metin Ekinci’nin sırtından giren bir kurşunla yaşamını yitirdiğini, tüm ulusal ve yerel basında bu vakanın intihar olarak geçtiğini ve bu durumun da Ekinci ailesini fazlasıyla üzdüğünü vurgulayan Ekinci ailesi, ailenin bu durumdan dolayı rencide olduğunu ve üzüntülerinin büyük olduğunu vurgulayarak, yetkililerden en kısa zamanda açıklama beklediklerini belirttiler.

Er Metin Ekinci’nin amcası Kenan Ekinci: “Tunceli’de şehit olan Jandarma Er Metin Ekinci’nin amcasıyım. Şehit Metin Ekinci’nin cenazesi, Kale Mezarlığında toprağa verildi. Üzgünüz, canımızdan can alındı. Bize yetkililer tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. Bize yapılan açıklamada, otopsi raporunu beklediklerini söylediler. Otopsi raporundan sonra açıklama yapacaklarını söylediler. İlk bize açıklama yapacaklarını söylediler. Ama gazetelerde haberlerde, Metin Ekinci intihar etti denildi. Şehit denilmiyor, hiçbir gazetede şehit denilmedi, intihar vakasıyla sarsıldı ortalık. Yetkililere sesleniyorum. Bize açıklama yapılmadan önce, gazetelere nasıl veriliyor anlamadım. Bazı gazetelerde kafasından intihar ettiği söyleniyor. Bizim askerimiz, sırtından vurulmuş, kemer üzerinden vurulmuş ve kurşun göğsünden çıkmış. Biz askerliğimizi yapmış vatandaşlar olarak bildiğimiz, G3 mermisinin girdiği yer, sadece kendi oyuk deliğini açacak şekilde, çıktığı yerde de patlatacak şekilde olduğunu biliyoruz. Neyi niyet ettiklerini gerçekten bilmiyoruz. Biz Adli Tıp Raporunun düzenlenmesini bir kez daha istiyoruz” dedi.

Er Metin Ekinci’nin küçük amcası Mehmet Veysi Ekinci: ise: “Ben şehit Metin Ekinci’nin amcasıyım. Buradan yetkililerden açıklama bekliyoruz. Gelen otopsi raporunu beklemeden, bize herhangi bir açıklama yapmadan bütün gazetelere ve internet sitelerine intihar diyerek yayınlamaları bizleri üzmüştür. Buradan, onlardan bir açıklama bekliyoruz. Bize önce herhangi bir şey söylenmedi, daha sonra basında intihar denildi. Bütün Muş halkı biliyor, cenazeyi görenler de biliyor, arkadan kurşunun girdiğini, önden bayağı bir delik açtığını gördüler. Herkes bunun intihar olmadığını biliyor. Acaba saldırı mı? Saldırıdan da vaz geçtik. Bunun bir kaza mı veya başka bir şey mi olduğu konusunda açıklama bekliyoruz. Yetkililere şunu söylemek istiyorum. Lütfen bunu bir an önce açıklasınlar, gerekirse Avrupa İnsan Hakları’na başvuracağımızı söylüyorum. Bunun bir intihar olayı olmadığını söylemek istiyorum. İntihar olarak biz kesinlikle kabul etmiyoruz. Sonuna kadar arkasındayız. Adli Tıp Raporu gelmeden, bunun yayınlanması utanç verici bir olaydır” diye konuştu. Baba Abdurrahman Ekinci: “İntihar olmadığını biliyoruz. Ben şimdi konuşmak durumunda değilim. Benim kardeşlerim ne söylemişse doğrudur. Aynen o sözlerin arkasındayız” dedi. 

 Muş Ovası Gazetesi