Muş’un ana şebekelerini besleyen kabloların kesilmesinden dolayı Cumartesi günü yaklaşık 4 saat GSM operatörlerinin şebekeleri devre dışı kaldı, internetler kesildi, normal telefonların il dışına çıkışı engellendi.

Cumartesi günü Muş’un dünya ile bağlantısı kesildi. Yaklaşık 4 saat süre ile hiçbir GSM operatörünün çalışmadığı kentte, internetler kesildi. Ev ve işyeri telefonlarının ise sadece şehir içi çalıştı.

Alınan bilgilere göre Muş’un beslendiği fiber kabloların kesildiği ve iletişiminde bu sebepten ötürü engellendiği kaydedildi. Van’dan Muş’a gelen kablolarda Cuma ve Cumartesi günü arıza olduğu için iletişim Bingöl’den gelen fiber kablolar ile sağlanıyordu. Ancak Cumartesi günü saat 11.00’den itibaren tüm GSM operatörlerinde şebeke olmadığı saptandı. Bunun yanı sıra internetlerinde kesildiği, ayrıca ev ve iş yeri telefonları ile de şehirlerarası görüşmeler yapılamadığı görüldü. Yaklaşık 4 saat süre ile Muş’un dünya ile iletişim kuramadığı kaydedildi.

Arızanın Bingöl sınırları kesilen fiber kablolardan kaynaklandığını kaydeden Telekom yetkilileri arızanı giderilmesi için süratle çalışmalara başladı. Telefon ve internetin devre dışı kaldığı 4 saatte Muş’ta adeta hayat durma noktasına geldi.
GSM operatörlerinin, internetlerin, ev ve iş yeri telefonlarının şehirlerarası görüşmelere kullanılmaması vatandaşlardan büyük tepki aldı.

 Muşun Sesi Gazetesi