Skip to main content

Devlet memurluğu sadece nafaka temin edilen bir makam değil

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Valisi Seddar Yavuz, devlet memurluğunun sadece nafaka temin etmek amacı ile bulunulan bir makam olmadığını belirterek, devlet memurlarının rahat etmek yerine rahat ettirmek anlayışını benimsemeleri gerektiğini söyledi.

Devlet kurumlarında vatandaş odaklı bir hizmet anlayışını hakim olması için sıkı bir çalışma içerisinde olan Muş Valisi Seddar Yavuz, makamında açıklamalarda bulundu. Devletin verdiği imkanların en iyi şekilde kullanılarak vatandaşların sorunlarının çözümlenmesi gerektiğini belirten Yavuz, Bir insan neden devlet memuriyetine girmek ister? Sadece nafaka temin etmek için bir meslek seçiyorsak eğer bu duruma üzülürüm. Çünkü devlet memuriyeti sadece nafaka temin edilen bir yer değil. Bizden hizmet bekleyen bir vatandaş gurubu var. Muş’a atandığınız andan itibaren sıfatınız ister vali olsun, ister müdür olsun, ister memur olsun insanların sizden beklediği sorunlarının çözüleceği bir inanç ve kanaattir. Çünkü bizler milletin efendisi değiliz. Bulunduğu yerdeki insanların sorunlarına çare olmak üzere görevlendirilen, atanan kişileriz. O sebeple devlet memurluğunu nafaka temin edilen bir yer olarak görmüyorum dedi.

DEVLET MEMURU OLARAK KUTSAL BİR EMANET TAŞIYORUZ

Muş’ta yaşayan 412 bin kişinin sorumluluğunu ve emanetini taşıdığını kaydeden Yavuz, Bütün çalışma arkadaşlarıma da sunu he zaman söylüyorum. Çalıştığınız kuruma anneniz, babanız veya bir yakınınız geldiğinde nasıl bir muamele görmesini istiyorsanız gelen her vatandaşa da o şekilde muamele etmelisiniz. Yapabileceğiniz yasal olan ve takdir yetkiniz içindeki bütün imkanları kullanın. Çünkü biz sadece devleti korumak için burada değiliz. Vatandaşımızın sorununu çözdüğümüz ölçüde biz devletimizi koruyup yüceltebiliriz. O sebeple biz devlet memurları olarak kutsal bir emanet taşıyoruz. Bu emanet 412 bin kişinin emanetidir. Biz burada vatandaşımızın sorunlarını çözmek üzere varız, ötelemek veya ihmal etmek için değil. Vatandaşa efendilik yapıp itmek, kalkmak için değil. Hazreti Ömer’in ‘Bir dere bir koyunu kurt kapsa bundan kendimi sorumlu tutarım’ dediği anlayış bizim anlayışımızdır dedi.

RAHAT ETMEK İÇİN DEĞİL, RAHAT ETTİRMEK İÇİN GÖREVLENDİRİLMİŞİZ

Devlet memurlarının kendilerini millete adanmış insanlar olarak görmeleri gerektiğini kaydeden Yavuz, Vatandaşımızın sorunu benim sorunumdur, onun şikayeti benim şikayetimdir anlayışında hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Memurların vatandaşa tepeden bakan, onları küçümseyen insanlardan olmaması gerektiğini kaydeden Yavuz açıklamasını şöyle sürdürdü; Bizim genel anlayışımız, kimilerinin kimi olmak bazen avantaj sağlayabilir ama kimsesizlerin kimi olmak her zaman avantaj sağladığı yönündedir. Biz istiyoruz ki bütün kurumlarımız vatandaşlarımızın sorunlarına odaklansın ve vatandaşlarımızın sorunlarını çözsünler. Eğer insanla meslek seçerken memlekete faydalı olmak, insanlara faydalı olup yardımcı olmak, ülkemi kalkındırıp yüceltmek istiyorum diyorsa o zaman doğru bir anlayışla hareket ediyorlardır. Ama rahat etmek için meslek seçiyorlarsa eğer o zaman hizmet edilen insanlar rahatsız olur. O sebeple kamu görevlilerinin rahat etmek üzere bir sistem kurmaları yanlıştır. Biz rahat etmek üzere değil, rahat ettirmek üzere görev yapan bir zihniyeti benimsememiz gerekir.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri