Dere Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, mahalle içerisinde kasaplara ait deri depolarının mahalleye çok kötü kokular yaydığını ve mahallenin bir çok bölgesinde kanalizasyonun açıktan aktığını belirterek yetkililerden yardım beklediklerini söylediler.

Muş’un en eski mahallelerinden biri olan ve yıllardan beri sorunları çözülemeyen Dere Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar sorunlarının çözümlenmesini bekliyorlar. Dere Mahallesi’nden geçen Çar Çayı kenarında deri depolarının bulunduğunu söyleyen vatandaşlar özellikle yaz mevsiminde mahallede kokudan durulmadığını belirttiler. Yıllardır yaşadıkları sorunu Belediye Başkanlığı’na, Valiliğe ve İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne bildirmelerine rağmen bir çözüm bulunamadığını söyleyen vatandaşlar, yetkililerin duyarlı olmasını istediklerini kaydettiler.

Dere Mahallesi’nin Taşo Köprüsü mevkiinde oturan vatandaşlar, en büyük sorunlarının deri depoları ve kanalizasyon sorunu olduğunu belirterek, “Bizim mahallemizde kanalizasyon sorunu çok büyük bir dert. Mahallenin bir çok yerinde kanalizasyon açıktan akmaktadır. Bu sağlığı tehdit ettiği gibi çevreye çok kötü kokular yayılmasına da sebep olmaktadır. Mahallemizin kanalizasyon sorununu çözümlenmesini istiyoruz. Kanalizasyon şebekesinin yokluğu sağlık açısından büyük bir tehdit oluşturuyor. Biz kanalizasyon şebekesinin yapılmasını ve açıktan akmasına son verilmesini istiyoruz. Aynı zamanda mahallemizde bulunan deri depolarının kapatılmasını istiyoruz” diye konuştular.

Dere Mahallesi Muhtarı Tamir Yiğit de mahallede yaşanan sorunların yıllardan beri çözümlenemediğini söyledi. Deri depolarının ve kanalizasyon sorunun giderilmesini beklediklerini söyleyen Tamer Yiğit, “Yıllardan beri mahallemizde deri depoları bulunmaktadır. Bu deri depoları mahalleye çok kötü kokular yayıyor. Yaz mevsiminde sıcakların artması ile bu deri depolarının yakınından bile geçmek mümkün değil. Bu depolar mahallemizde kötü kokular oluşturmakta ve rahatsızlık vermektedir. Bu deri depolarının kapatılması için tüm yetkili kurumlara yazılar yazdık ama bir sonuç alamadık. Yıllardır bu sorun devam ediyor. Yetkililerin bu soruna el atmalarını bekliyoruz. Öte yandan mahallemizde kanalizasyon sorunu da çok büyük bir derttir. Mahallemizin bir çok yerinde kanalizasyonlar açıktan akmaktadır. Bu sağlığı tehdit ediyor ve çevreye kötü kokular yayıyor. Bu sorunların çözümlenmesini bekliyoruz” diye konuştu. Topkan Haber Ajansı