Kızılay Genel Başkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu ve sadece şehirlerde değil kırsal bölgelerde yaşayan insanların da deprem konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Deprem konusunda toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla hazırlanan ”Benim Güzel Pabuçlarım” adlı oyunun sahnelenmesi için Muş’a gelen ve sahnede rol alan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Kızılay Muş Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen akşam yemeğine katıldılar. DAP Oteli’nde düzenlenen ve tiyatro oyununda rol alanların da katıldığı yemekte konuşan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, ‘Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi’ kapsamında oluşturulan gezici çocuk tiyatrosunun özellikle kırsal bölgelerde de faaliyet göstermesinin gündemde olduğunu belirterek, Kızılay’ın bu tiyatroyu kırsal bölgelerdeki çocuklar için buluşturma düşüncesinin olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu ve deprem hakkında herkesin bilgi sahibi olması gerektiğini vurgulayan Işıkara, “Deprem hakkındaki bilgilendirme çalışmalarını özellikle kırsal bölgelere yayarsak deprem konusunda daha çok fazla mesafe almış olacağız. Meydana gelecek olan ciddi bir depremde çok fazla can kaybımız olmaz. Ancak bu projenin ciddi bir şekilde kırsal bölgelerde uygulanması için Kızılay Genel Başkanlığı’na talepte bulunulması lazım. Kim talep edecek? Tabii ki Milli Eğitim Bakanlığı talepte bulunacak ve basın da bunu destekleyecektir. Biz bu projeyi çok sevdik. Çocuklarımızla birlikte güzel paylaştık. Bu projemiz Türkiye genelinde devam edecektir” dedi.

DEPREM DEDE MÜZİK EŞLİĞİNDE EĞLENDİ Düzenlenen yemekte rol arkadaşları ile birlikte müzik eşliğinde misket oynayarak gönlünce eğlenen Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, üçüncü kez Muşa geldiğini ilk defa Muş’ta rahatsızlanmadığını kaydederek, “Daha önce iki kez Muş’a geldim ve iki gelişimde de rahatsızlandım. Bugün Muş havası bana iyi geldi ve Muş havasına alıştım. Arkadaşlarımla birlikte saz eşliğinde Ankara misketi oynadım” dedi.

Deprem konusunda sosyal etkinliklerin yaygınlaşmasının çok faydalı olduğunu ifade eden Muş Kızılay Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, etkinliklerin ilçe ve belde bazında da çok katılımlı ve kapsamlı biçimde yapılması için caba sarf edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Kızılay Derneği’nin kaynakları afete de yeter sosyal etkinliklere de yeter. Sonuçta halktan alan ve halka veren bir kurumdur. Çünkü eğitimin bilimin olmadığı yerde cehalet vardır. Yapılan sosyal etkinliklerin eğitime katkı sağlayacaktır. Biz bu projeyi çok önemsiyoruz” diye konuştu.