Belediye Başkanı Necmettin Dede, Muş-Elazığ Buluşması çerçevesinde iki ilin iyi diyaloglar içerisinde girdiğini ve bunun da Muş’a yarayacağına inandığını ifade etti. Dede, Elazığ’ın kültürünü, misafirperverliğini görme şansını yakaladıklarını söyledi.
Dede yapmış olduğu açıklamada, “Artık Türkiye kabuk değiştirmektedir. Kabına su olmakta, Dünyaya, Avrupa’ya eserler gönderip tasarladığı konuları hayata geçirmelidir. Türkiye’nin dışarıya doğru kabuğunu kırıp geliştiğini görüyoruz. Durumuna gelmesi içinde evvela hudutları dâhilinde kendisini bilinçlendirmesi, tanıtması gerekmektedir. O zaman işte gördüğünüz gibi sadece komşu vilayetler ile olan temaslar sınırı aşmış komşu olmayan diğer vilayetler ile temas haline geçmiş durumdadır” dedi.
Muş-Elazığ Buluşmasını değerlendiren Dede, “Elazığ bizce bilinen, Şark’ın Paris’i olan fakat daha sonra bunun varlığı Doğu’daki kendi bölgesi içindeki olan ve kendi coğrafi yapısı içinde olan vilayetlerde tanınmamaktadır. Ama bugün başata değerli iki tane valimizin duyarlılıkları, sonrasında sivil toplum kuruluşları ve bizler hep bir araya geldik. Bugün Elazığ ili her türlü potansiyeli ile örnek olan bir şehrimiz. Coğrafi yapıda örnek olan bir şehrimiz. Bir doğa harikası olan Keban Barajı bir dünyaya bedeldir bence. Elazığ’a geldiğimizde önce bir turist gözü ile baktım sonra bir Belediye Başkanı olarak baktığımda çok daha güzel şeyler gördüm. Örnek alınması gereken çok şeyler gördüm. Daha sonra toplantıları gördük, o ticari alanları gördük ve ne oldu kendi aramızda ekonomi, siyaset ve ticari işbirliği ile ilgili görüşmelerde bulunduk. Herkes kendine göre bir takım çizgiler belirledi. İnşallah bu kültürel ve ticari anlaşmalar bizleri birbirine bağlar. Elazığ’ın mermerini bütün dünya tanıyor, Muş’ta da şu anda yapılaşmanın yeni başladığı bir dönemde elbette ki Elazığ’ın maddelerine ihtiyacımız olacaktır. Hele hele batılı olan bir şehirde bu temelin atılmasının da inanıyorum ki alın terinin en ucuz olduğu yer Muş’tur. Ve burada daha ucuz imkanlarla elde etmiş olacaklar. Bu geziden büyük haz aldım. Büyük bir zevk duydum. Elazığ’ın kültürünü, misafirperverliğini görme şansını yakaladık. İlgi ve alakasını eksik etmeyen herkese şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu. Muş`un Sesi Gazetesi