Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesinde baş göstermeye başlayan kuraklık endişe vermeye başladı. Bu yıl yağışların çok az olması, yaşanacak kuraklığın belirtisi. Şimdiden kuruyan dereler ve yeşermeden sararan otlar, çiftçileri endişelendiriyor. Hayvanlarının susuz kalmasından korkan hayvan sahipleri ise, hayvanlarını satmaya başladı. Kimi yerlerde ise kaynak suları kurumaya başladı. Susuz günlerin yakında olduğunu söyleyen çiftçiler ve hayvan sahipleri, bu yılın çok zor geçeceğini söylediler. Çiftçiler; “Bu yıl yağış neredeyse olmadı. Bu da bizleri çok endişelendiriyor. Havaların çok erken ısınması, zaten kuraklığın en belirgin özelliklerinden. Herkes, diğer yıllara göre çok daha erken ekime işine başladı. Umudumuz Nisan yağmurlarıydı, ancak Nisan ayında da yağmur yağmayınca bizleri endişe aldı. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Galiba yağmur duasına çıkmaktan başka çaremiz kalmadı” dediler. Hayvan sahipleri ise şunları söylediler; “Yağış yok. Gözlerimiz gökyüzünde ne zaman bir damla su düşecek diye. Nisan ayı da yağmursuz geçti. Bu yaz çok zorlu bir yaz olacak. Havaların erken ve aşırı ısınması aslında kuraklık olacağını gösteriyordu. Hayvanlarımıza nereden su bulacağımızı bilemiyoruz. Birçok hayvan sahibi, hayvanlarını satmaya başladılar bile. Derelerin bir çoğu şimdiden kurumuş durumda. Bir ay sonra herhalde hiç su bulamayacağız. Duyduğumuza göre bazı yerlerdeki kaynaklar da kurumuş. İnsanlar zor su bulurken, bizler hayvanlara nasıl su bulacağız” dediler.

“OTLAR YEŞERMEDEN SARARDI”

Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, bu yılın çiftçiler için çok zor geçeceğini, otların yeşermeden sarardığını, toprağın çatladığını söyledi. Tahsin Kılıç şunları söyledi; “Bu yıl çiftçilerimiz için zor bir yıl olacak. Gördüğünüz gibi yağış yok. Nisan ayındaki yağmur beklentisi de gerçekleşmedi. Otlar yeşermeden sarardı, toprak çatlamaya başladı. Çiftçilerimizi bu zor durumdan kurtarmak için bir şeyler yapmak gerek. Umudumuz halen yağmurun yağmasında, ancak bu umudumuzu her geçen gün yitirmekteyiz” dedi.

HAFTA SONU YAĞAN YAĞIŞ SEVİNDİRDİ

Mevsimin kurak geçmesiyle birlikte, hafta sonu yağan yağış ise sevindirdi. Çiftçiler; “Hafta sonu yağan yağmur bizleri biraz da olsa sevindirdi. Yağan yağmurla birlikte, toprak bir nebze de olsa nefes aldı. İnşallah bu yağışın devamı gelir de, bizlerde kuraklık endişesinden kurtuluruz” dediler.

 Muş Ovası Gazetesi