Kale mahallesi Teyfik Sırrı Gür ilk öğretim okulu bahçesinde düzenlenen asker gecesine Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Garnizon Komutanı Tuğ General Burhanettin Aktı, Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, İl Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, asker adayları, asker ailesi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Asker adayları için hazırlanan gecede halaylar çekilerek, kınalar yakıldı. Çok sayıda kişinin katıldığı ve uzun süreli halayların çekildiği asker gecesinde tertipleri yalnız bırakmayan Garnizon Komutanı Tuğ General Burhanettin Aktı, asker adaylarının anne ve babalarına seslenerek evlatlarınızı emanet aldık, bu evlatlarımızın vatani görevlerini en iyi şekilde yerlerine getireceklerini bizde sizler gibi inandık dedi.

PAŞA, ASKER ADAYLARINA MORAL VERDİ

Asker adaylarına yönelik moral amaçlı düzenlenen geceye katılım göstererek moral veren Garnizon Komutanı Tuğ General Burhanettin Aktı, asker adaylarına ve ailelerine “Bizde asker uğurlamak adettir. Bizim âdetimiz de 3 şeye kurban yakılır. Birincisi kınalı koça kına yakılır, çünkü Allah’a kurban olsun diye. İkincisi geline kına yakılır, kocasına kurban olsun diye ve üçüncüsü askere kına yakılır Vatanına kurban olsun diye. Bizde vatani görevimizi yaptık. Büyükleriniz ve babalarınız da vatani görevlerini yaptılar. Biz şimdi sizleri anne ve babalarınızdan teslim alıp, saçınızın teline bile zarar verilmeden Vatani görevinizi yapacaksınız. Bu memleketin ne kültüre sahip olduğunu çok iyi biliyoruz. Bunlar bizim gelenek ve göreneklerimizdir. Bu akşam Mehmetçiklerimize düzenlenen gecede kendi çocuğumu askere yolluyormuşum gibi duygulandım. Bütün anne ve babalarımıza teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

VALİ BEKTAŞ, “İLK DEFA BU KADAR GÜZEL BİR OLAYLA KARŞILAŞTIM”                          

Merkez Kale Mahallesi Teyfik Sırrı Gür İlköğretim Okulu bahçesinde Türk Bayraklarının dalgalandırıldığı ve düğün gibi düzenlenen asker gecesine katılan Vali Erdoğan Bektaş, ilk defa Muş’ta böyle güzel bir olayla karşılaştığını ve asker gecesinin düzenlenmesinden mutluluk duyduğunu söyledi. Asker gecesinde asker adaylarıyla halay çeken Vali Bektaş, yaptığı konuşmasında “Muş’ta en çok mutlu olduğum olaylardan biriyle karşılaştım. Arkadaşlarınızın sizler için tertiplediği ve düzenlediği bu güzel eğlenceden dolayı, sizleri yalnız bırakmadıklarından dolayı onlara teşekkür ediyoruz. Sizler için çok güzel bir gece hazırlamışlardır.  Sayın Paşa’nın da ifade ettiği gibi sizleri sağ salim alıp yine sağ salim evlerinize göndereceklerdir. Bu ülke, vatan bizimdir. Bu memleketin, bu vatan korumaya ve korunmaya ihtiyacı var. Siz vatani görevinizi yaparken anneleriniz, babalarınız ve bacılarınız evlerinde rahat uyuyacaklardır. Yolunuz bahtınız açık olsun. Anne-babalarınız sileri düğün dernek yolluyorlar ve aynı şekilde düğün dernekle karşılayacaklardır. Hayırlı görevler ve hayırlı teskereler diliyorum, silere de teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan, Vali Erdoğan Bektaş, Garnizon Komutanı Tuğ General Burhanettin Aktı, Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, İl Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert ve asker adayları, asker aileleri ile katılımcılar halaylar çektiler. Günaydın Muş Gazetesi