Skip to main content

Çelik Özkan, basın açıklaması yaptı

Muş Haber Fotoğrafı

HDP Muş İl Başkanlığıbinasında düzenlenen basın toplantısında konuşan HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Türkiye´de yargı üzerindeki tahakkümü, yargının bağımsız olmadığını bir kez daha gördük.´ Diyerek son zamanlarda meydana gelen oalylara tepki gösterdi.

Çelik Özkan, Merkezden talimatlarla, merkezi anlamda alınan kararlarla, hiçbir hukuki gerekçesi olmayan, tamamen mesnetsiz ve altı boş bahanelerle, gerekçelerle arkadaşlarımız tutuklandı. Terör örgütüne üye olmakla suçlanan bu kişilerin sorgu tutanakları, evlerinde bulunan ya da bulunmayan deliller, partimizden çıkan evraklar, dokümanlar ortadadır. Bir algıyla, siyasi çalışmaların kriminal hale getirilmeye çalışılmasını asla kabul etmiyoruz.

Arkadaşlarımızın dosyalarında en önemli suç, en önemli gerekçe, siyasi çatışmalıktır. Bu anlamda şayet demokratik siyasetin kanalları bu denli kapatılırsa, demokratik muhalefet bu denli susturulmaya çalışılırsa, ülke şu anki bulunduğu konumdan çok daha derin ve kaotik bir ortama sürüklenecektir. Dün akşam, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımız Gültan Kışanak ve Fırat Anlı gözaltına alınmıştır.

Bu çok açık, hükümetin öç alma saikiyle Kürt halkına yöneliminin göstergesidir. Bu anlamda AKP iktidarı, halkın iradesini yok sayarak demokratik muhalefeti ve demokratik siyaseti açık bir şekilde tehdit etmiştir ve bu son gözaltı da bunun açık göstergesidir. Bu uygulamalar, bu sistem, bu tutum, özellikle Kürt halkının kazanımlarının önüne geçmek, bunu bir bütün baskı altına almaya çalışmak kesinlikle çözüm değildir diye konuştu.

TAHKİKAT OLDUĞU GEREKÇESİYLE GÖZALTINA ALINDI´ HDP´li Çelik Özkan, Bugün bir parti meclis üyemiz, bir il başkanımız, bir yöneticimiz, terör tanımı içerisinde her türlü hukuki gerekçeden uzak bir şekilde tutuklanıyor. Muş´ta da tamamen siyasi faaliyetler çerçevesinde Muş´tan Varto´ya gittiğimiz bir esnada polis noktasında aracımızın durdurulmasıyla birlikte aracımızda bulunan parti meclis üyemiz Mizgin Çiftçi´nin kimlik kontrolünden sonra hakkında bir tahkikat olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştır.

Yaşanan tamamen budur dedi. KARDEŞLİK VE BARIŞ DİYORUZ´ Çelik Özkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: Türkiye, geçmişiyle, tarihiyle ve şu anda üzerindeki halklarıyla emin olun ki birçok halka birçok topluma ev sahipliği yapmış bir ülkedir. Bu topraklarda, çok fazla ülke, çok fazla kadim halk geçmiştir ve bu topraklar bir bütün bu halkların birlikte yaşamasının arzulandığı bir mücadele içerisinde, şu anda hepimizin verdiği mücadele çerçevesinde bizler devam ediyoruz. Ancak tam da bu inanç ve bu mücadeleyle, Türkiye´de var olan tüm halkların, tüm inançların, tüm kesimlerin birlikte yaşaması gerektiğini düşündüğümüz, demokratik ve özgür olan ülke mücadelesinde attığımız her adım, söylediğimiz her söylem bugün, hükümet için bir tehdit oluşturmaktadır.

Fakat bulunduğumuz her platformda, konuştuğumuz her alanda, bizler inançlarımızdan, ilkelerimizden asla vazgeçmedik. Özellikle Şırnak, Mardin, Diyarbakır ve birtakım ilçelerimizde son bir yıldır sanırım ülkede daha önce hiç görülmemiş, hiç yaşanmamış bir politika uygulandı ve burada yüzü aşkın insanımızı kaybettik. Şu anda halen çadırlarda yaşayan insanlarımız var, evleri başlarında yıkılmış insanlarımı var ve bunlar da yetmiyormuş gibi çadırlarını dahi şu anda yerle bir eden bir hükümetle, uygulamayla karşı karşıyayız. Tüm bunlara rağmen Kürt halkının yaşamış olduğu tüm bu eziyete rağmen, Kürt halkı yine her söyleminde kardeşlik ve barış demiştir. Ama ne yazık ki AKP hükümetinin uygulamaları Kürt halkının bu söylemleriyle uzaktan yakından asla bağdaşmamaktadır. AKP hükümeti, çözümü tutuklamalarla, gözaltılarla ve herkesi cezaevi sistemine dahil etmeyle arıyor. Ancak bunun bir çözüm olmadığını, bunun ülkenin gidişatı için ne yazık ki gidişatının iyileşmesi için bir çözüm olmadığını, biz ilk defa yaşamıyoruz.

Kürt halkı ilk defa tutuklanmıyor, Kürt halkı ve Türkiye´de demokratik anlamda mücadele eden insanlar ilk defa tutuklamalarla, gözaltılarla karşı karşıya kalmıyor. 15 Temmuz gecesi Türkiye´de yaşanan darbe girişiminde Halkların Demokratik Partisi olarak ilk andan itibaren, her türlü darbeye karşı olduğumuzu deklare ettik. Genel başkanlarımız ve MYK´mız tarafından hemen açıklamalar yapıldı ve her türlü darbeye karşı birlikte mücadele etmeye hazır olduğumuzu söyledik 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri