Yeni kabinede Devlet Bakanı olarak görev yapacak olan Zafer Çağlayan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevini AK Parti iktidarında ilk kez bakanlık yapacak olan Nihat Ergün’e devretti.
Devir teslim töreninde konuşan Çağlayan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nı en iyi yapabilecek isimlerden biri olan Ergün’e bırakmanın huzurunu yaşadığını söyledi. Çiçeği burnunda bakan Ergün ise, Çağlayan’a teşekkür etti.
Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Zafer Çağlayan, “Sanayi ve Ticaret Bakanlığında 20 ay süreyle görev yapmak benim hayatımda onurlu, şerefli hayatım boyunca unutmayacağım çocuklarıma miras bırakabileceğim bir görevdi” dedi.
Sanayi ve Ticaret eski Bakanı kabine revizyonu çerçevesinde görevini Nihat Ergün’e devretti. Sanayi ve Ticaret Bakanlığında gerçekleşen devir teslim töreninde, Sanayi Ve Ticaret Bakanlığı’nın büyüklüğünün bakanlığa geldikten sonra öğrendiğini belirterek, birimleri ve görev tanımları ile vermiş olduğu faaliyetler açısından Türkiye’nin en önemli bakanlıklarından birisi olduğunu söyledi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın bütçesinin diğer bakanlıklara göre narin ve zayıf bir bütçesi olduğunu belirten Çağlayan, Başbakan Erdoğan’ın talimatı ile bakanlığın bu yıl bütçesinin 600 milyonun üzerine ulaştığını söyledi.
20 ay sürecince Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptığını anlatan Çağlayan, “Sanayi ve Ticaret Bakanlığında 20 ay süreyle görev yapmak benim hayatımda onurlu, şerefli hayatım boyunca unutmayacağım çocuklarıma miras bırakabileceğim bir görevdi. Bu görevi yaparken zaman zaman çalışan arkadaşlarımı kırmış olabilirim. Bunların hiçbirinde kişisel hiçbir davam olmamıştır. Bütün mesele bakanlığımızın
faaliyetlerini en iyi şekilde yapmasıydı. 20 aylık süre içerisinde cumhuriyet tarihinde yapılmayan işleri beraber yaptık” diye konuştu.
Girişimci Bilgi Sistemi ve Sanayi Envanteri çalışmalarının da çok önemli çalışmalar olduğunun altını çizen Çağlayan, bakanlık çalışanlarından da helallik isteyerek kendisinin hakkını herkese helal ettiğini söyledi. Çağlayan, Başbakan Erdoğan’ın kendisini Dış Ticaretten Sorumlu Bakan olarak görevlendirmesinden dolayı da teşekkür etti. SANAYİ BAKANI ERGÜN: YENİLENME YENİ BİR RUH GETİRECEKTİR
Zafer Çağlayan’dan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevine devralan Nihat Ergün, “Yenilenme yeni bir ruh getirecektir. Bu ruhu bu dönemde yeni kabine revizyonu ile gerçekleştirmiş olacaktır” dedi.
Zafer Çağlayan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevini Nihat Ergün’e devretti.
Devir Teslim töreninde konuşan Çağlayan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın büyüklüğünü bakanlığa geldikten sonra öğrendiğini belirterek, birimleri ve görev tanımları ile vermiş olduğu faaliyetler açısından Türkiye’nin en önemli bakanlıklarından birisi olduğunu söyledi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın bütçesinin diğer bakanlıklara göre narin ve zayıf olduğunu belirten Çağlayan, Başbakan Erdoğan’ın talimatı ile bakanlığın bu yıl bütçesinin 600 milyon TL’nin üzerine ulaştığını söyledi. 20 ay sürecince Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptığını anlatan Çağlayan, “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda 20 ay süreyle görev yapmak benim hayatımda onurlu, şerefli hayatım boyunca unutmayacağım çocuklarıma miras bırakabileceğim bir görevdi. Bu görevi yaparken zaman zaman çalışan arkadaşlarımı kırmış olabilirim. Bunların hiçbirinde kişisel hiçbir davam olmamıştır. Bütün mesele bakanlığımızın faaliyetlerini en iyi şekilde yapmasıydı. 20 aylık süre içerisinde cumhuriyet tarihinde yapılmayan işleri beraber yaptık” dedi. Çağlayan Girişimci Bilgi Sistemi ve Sanayi Envanteri çalışmalarının da çok önemli çalışmalar olduğunun altını çizdi. Bakanlık çalışanlarından da helallik isteyerek kendisinin hakkını herkese helal ettiğini belirten Çağlayan, Başbakan Erdoğan’ın kendisini Dış Ticaretten Sorumlu Bakan olarak görevlendirmesinden dolayı da teşekkür etti.
ERGÜN: “DEĞİŞİM BİR ZARURETTİR”
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise Zafer Çağlayan’ın sanayi ve ticaret konusundaki heyecanını her zaman takip ettiğini ve bakanlığı döneminde de Çağlayan’ın tecrübesinden faydalanacağını söyledi. Ergün, kabinede yapılan revizyonla ilgili olarak ise, “Değişim bir zarurettir. Kendi başına bir ihtiyaçtır. Başarılardan başarısızlıklardan bağımsız bir şeydir. Bazen en başarılı insanların bile değişmesi icap eder hem de en başarılı oldukları lazım. Hiçbir yerin bir kişiye bağlı olmadığını kurumların var olmadığını göstermek açısından buna ihtiyaç vardır. Kurumlar tek bir kişiye bağlı olurlarsa ömür boyu o kişinin orda kalması gerekir. Yenilenme yeni bir ruh getirecektir. Bu ruhu bu dönemde yeni kabine revizyonu ile gerçekleştirmiş olacaktır” diye konuştu. Konuşmaların ardından iki bakan devir teslim törenini gerçekleştirdi.
 Muş`un Sesi Gazetesi