Muş’ta depreme karşı güçlendirme çalışması yapılmak istenen ve yüzlerce öğrencinin yıllardan beri eğitim- öğretim gördüğü bazı ilköğretim okulu binalarında, kat ile temel kolonlarının bulunmadığı ortaya çıktı. Bir aydan beri okullarda kontrol ve güçlendirilme çalışmalarının başlatıldığını anlatan Muş Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, “Tuğladan ördükleri bölümü ‘kolon’ diye göstermişler. Burada müteahhidin ve idarenin sorumluluğu var” dedi.

Güçlendirme çalışmalarına başlanılan merkez Muratpaşa Mahallesi’nde yaklaşık 20 yıl önce yaptırılan Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nda temel taşıyıcı 4 kolonun olmadığı, Kültür Mahallesi’ndeki Adil Yazar İlköğretim Okulu’nda iki katı birbirine bağlayan kolonların temele inmediği, üçüncü katta ise hiç kolon bulunmadığı belirlendi. Teknik hataların çok olduğu Sungu Beldesi’ndeki Mehmet Akif İlköğretim Okulu’nun tümüyle, merkez Yavuz Selim İlköğretim Okulu’nda da bir bloğun tek katının yıkılmasına karar verildi.

Merkez Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu 8 derslik 280 öğrenci, Adil Yazar İlköğretim Okulu 10 derslik 380 öğrenci, Yavuz Selim İlköğretim Okulu 15 derslik 600 öğrenci, Sungu’daki Mehmet Akif İlköğretim Okulu ise 12 derslik, 510 öğrenci kapasitesine sahip bulunuyor.

10 YILLIK ZAMANAŞIMI VAR

Bazı okulların çok eski olduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, binalarda 10 yıllık zamanaşımı süresinin bulunduğunu, ancak eksiklik saptadıkları yakın geçmişte yaptırılan okulların müteahhit ve kontröleri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Eğitimde aksama olmaması için önlem almaya çalıştıklarını kaydeden Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar şunları söyledi:

“Mehmet Akif’te 4 temel taşıyıcı kolon yok. Yani binanın temelinde kolon yok. Kolon diye zannettiğimiz bölüm tuğla. Kolon gibi gösterilmiş. Tuğla binalar. Suçluyu arama noktasında biz idare olarak görevimiz var. Burada müteahhidin de sorumluluğu var. İdarenin kontrol sorumluluğu var. İdareyi temsil eden mühendisin sorumluluğu var. Toplumumuzun bütününün sorumluluğu var. Birinci derece sorumluluk müteaahit ve ilgili kontrole düşüyor. Binalarda 10 yıllık zaman aşımı süreci var. Ancak yasal süreci işlettiğimiz binalarımız da var. Bunlardan mahkemeye intikal edenler var. Çocuk barındırdığımız binaların güvenli olma noktasında adımın atılması gerekiyordu. Güçlendirme 2004’ten itibaren tespit edilmiş ama 2007’ye kadar birşey yapılmamış.” NULL