Daha önce beldelerinde bulunan kahvehanelerde kütüphane kurma çalışması başlatan Kızılağaçlı gençler, şimdi de kahvehaneleri tek tek dolaşarak, gün geçtikçe biraz daha yok olan ormanlık alanların ve ağaçların önemini anlatmaya çalışıyorlar.

Muş’un Kızılağaç Beldesinde yaşayan lise ve Üniversite öğrencileri daha önce başlatmış oldukları kampanyaya bir yenisini daha eklediler. Kahvehanelerde kütüphane kurma çalışması başlatan Kızılağaçlı gençler şimdi de beldelerinde bulunan ormanlık alanların zarar görmemesi ve ağaçların kesilmemesi için kahvehanelerde oturan vatandaşlara ağaçların ve ormanların önemini anlatarak bir nebzede olsa ormanlık alanların tahrip olmasına engel olmaya çalışıyorlar. Kızılağaç beldesinde yaşayan gençler bir adım daha atarak, kahvehanelerini tek tek gezip “ormanlarımıza sahip çıkalım” adı altında bilinçlendirme kampanyasını düzenlemeye başladılar. Halkın bu konuda duyarlılık kazanmasını istediklerini kaydeden gençler Küresel ısınma zaten bir gerçek. Su sıkıntısını zaten çekiyoruz. Çöl olmamak için ormanlarımızı koruyalım. Ormanlarımızın birer parçası olan ağaçlarımızı kış aylarında kullanmak için yakacak haline getirmeyelim. Gerekirse bu gibi davranışlarda bulunan bilinçsiz vatandaşlarımızı uyaralım” şeklinde kampanya başlatarak vatandaşlarla diyalog kurup ormanların tahrip olmasına engel olamaya çalışıyorlar.

“ORMANLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM”
Ağaçların ve ormanların önemini ayet ve hadislerle örnek göstererek vatandaşlara anlatmaya çalıştıklarını dile getiren Kızılağaç beldesi gençleri, ormanların insan hayatında önemlilik arz ettiğini aldığımız temiz havada bile ormanların büyük payının olduğunu kaydettiler. Beldelerinin ormanlık bir bölgede olduğunu ve ihtiyaçlı insanların özellikle kış aylarına doğru hayvanlar ile birlikte ormandan ağaç keserek taşıdıklarını vurgulayan gençler, “ kızılağaç’ta yaşayan gençler olarak beldemizde eskiden bu güne kadar devam ederek gelen ve artık alışkanlık haline gelmiş olan ağaç kesme geleneğinin son bulmasını istiyoruz. Ağaçların ve ormanların yaşamımızdaki önemini anlatmak için kahvehaneleri tek tek dolaşıp büyüklerimize bu konunun önemini anlatıyoruz. Bizler eğitim gören gençler olarak kalıplaşmış olan bu düşüncelerin yok olmasını ve ormanlık alanların artık yok olmamasını istiyoruz. Temiz bir cevre ve ağaçlık alan için tüm kızılağaç halkının duyarlılık göstermesini bekliyoruz” diyerek sözlerine son verdiler.

 Muş Ovası Gazetesi