Skip to main content

Belediye sudan zarar ediyor

Muş Haber Fotoğrafı

Belediyelerin sudan gelir elde ettiğini ancak Muş Belediyesinin içme suyundan zarar ettiğini kaydeden Dede, yaşanan içme suyu ihtiyacını gidermek için Hamurpet ve Karakele Beldesindeki membalardan su getirmeyi düşündüklerini söyledi.

Belediye Başkanı Necmettin Dede, Belediye Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada Muş’un su sorununu Hamurpet Gölü veya Karakale Beldesi’ndeki membadan getirilecek sularla halledilebileceğini ifade etti.

Muş Belediye Meclisi’nin 51. toplantısı dün gerçekleştirildi. Belediye meclis toplantı salonunda Belediye Başkanı Necmettin Dede’nin başkanlığından gerçekleştirilen toplantı saygı duruşu ile başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Necmettin Dede, bütün belediyelerin sudan para kazandığını ama kendilerinin ise aylık 140 bin YTL zarar ettiğini belirtti. Muş’un su sorunun çözümünün Hamurpet Gölü veya Korkut’a bağlı Karakale Beldesi’nde bulunan membadan getirilecek su ile çözüleceğini söyleyen Başkan Necmettin Dede, bunun maliyetinin ise 12 milyon YTL olduğu dile getirdi.

Yağışların az olmasından dolayı Kaniya Denge’deki suyun azaldığını vurgulayan Başkan Dede; “Kaniya Denge istikametinde bu kuraklık nedeniyle su seviyesi çok düştü ve bu su da maalesef Muratpaşa Mahallesi’ni, Dere Mahallesi’ni ve yukarı çarşıyı bir hayli hırpaladı. Hemşerilerim 4-5 gün sıkıntı çekti. Bunun yanında Kızılziyaret’in alt tarafında bulunan kayalıklardan uzatma ile su aldıysak dahi ufak bir yağmurda çamur geldiği için maalesef o suyu veremedik. Hemşerilerimiz de sıkıntı çektiler ama sonra yapılan takviyelerle bu sıkıntı giderildi, yaklaşık bir haftadır bahsettiğimiz yerlerde vatandaşlarım suyunu alıyor. Her ne kadar su sıkıntısı olsa da belediye tankerler bu mahallelere su takviyesi yapmaya devam etti. Bu hoş bir manzara değildi ve de bir belediyeye yakışan bir konu değildi ama belediyenin imkanları varken de bu kusuru işlemedi, bu kusur tabiatın vermiş olduğu konudur. Keşke daha fazla su olsa daha fazla takviye etsek” dedi.

Kış mevsiminde suyun fazla olduğunu ancak açık bırakılan musluklar nedeniyle su sorunun devam ettiğini söyleyen Dede; “Öyle tahmin ediyorum Kaniya Denge 10-15 gün sonra kendisini toparlar ve suyumuz bollaşır. Ama kış gelecek, vatandaşlarımız don tehlikesi ile musluklarını açık bırakacak ve su sıkıntısı devam edecek. Başından da belirttiğimiz gibi Muş’un istikbali Karakale’nin üzerindeki su membaının alınması ve Hamurpet Gölü’nden buraya içme suyunun alınması. Hamurpet’ten buraya saniyede 300-400 litre su alındığı zaman Hamurpet göllerinin ne kadar gölü beslediği çok önemlidir. Ama Karakale’nin üzerindeki membadan su alırsak ve saniyede 350-400 litre su gelirse o Kale Mahallesi’ne kadar çıkar ve Muş bedava suya elektriksiz suya kavuşacak. Şu anda aylık 130-140 bin YTL civarında elektriğe para veriyoruz. Eğer bu 140 bin YTL verilmezse belediye bugün o parayla hizmetlerini çok rahat yapar. Ve eğer ben su parası 60 bin YTL topluyorsam her ay 100 bin YTL sudan zarar ediyorum. Başka yerlerde belediyeler sudan para kazanırken biz maalesef zarar ediyoruz, sudan para kazanamıyoruz. Yine belediyenin imkanları olduğu müddetçe Kızılziyaret veya Kaniya Denge’nin yukarısına ufak bir baraj yapılırsa masraf yarıya düşürülerek oradan bir iki ay bol su verilebilir. Tabi bunlar küçük projeler, asıl büyük proje ise Karakale veya Hamurpet’ten su getirilmesi. O proje 12 milyon YTL’ye yapılırdı. Bugün her ay biz 140 bin YTL biriktirseydik bir yıl 1,5 milyon YTL paramız birikmiş olurdu ki o zaman su kendisini kısa sürede amorti etmiş olurdu” dedi.

İşçilerle 6 aylık sözleşme imzalayacaklarını belirten Dede yaptığı açıklamada; “Bu ay işçilerle zam konusunda görüştüm ve onlarla altı aylık sözleşme yapacağımı söyledim. Kısmet olursa biz tekrar gelirsek biz, biz olmazsak bizden sonra gelecek olan belediye başkanının önünü tıkamamış oluruz. Giderayak gelecek belediye başkanını da müşkül duruma düşürmek istemiyorum. Herkesin önünü açık bırakıyoruz, geldiği zaman işçisiyle yeniden oturur, imkanına göre zamlarını verir ve onlarla anlaşmasını yapar. Bu benim gelecek belediye başkanına olan saygımdır, o gelsin önün açık bulsun” ifadelerine yer verdi.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bu Haberi Paylaş

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…