Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, meclis toplantısında yaptığı konuşmasında, Alman Kalkınma Bankası tarafından gönderilecek 28 milyon YTL için gerekli ön çalışmaların tamamlandığını ve en kısa sürede su ve kanalizasyon şebekelerinin döşeneceğini söyledi.

Muş Belediyesi 43. Meclis Toplantısı’nı dün gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Necmettin Dede’nin başkanlığında yapılan ve saygı duruşu ile başlayan meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Necmettin Dede, çalışmalar hakkında meclis üyelerine ve toplantıya katılan vatandaşlara bilgiler aktardı. Alman Kalkınma Bankası tarafından gönderilecek kredi hakkında bilgiler veren Başkan Necmettin Dede, çalışmaların süratle devam ettiğini söyledi.

Alman Kalkınma Bankası’nın konuyla ilgili geçen hafta ihale çalışmalarına başladığını ve mukavele imzaladıklarını dile getiren Dede; “Alman Kalkınma Bankası ile mukaveleyi imzaladık, geçen hafta onlar ihaleye çıktılar ve kısmet olursa en yakın zamanda gelip burada proje çalışmalarına başlayacaklar. Su ve kanalizasyon şebeke çalışmalarına başlayacaklar. Öyle tahmin ediyorum 28 milyon YTL’lik bir ihaledir, bu fizibilite çalışmaları yapıldıktan sonra projeler çizildikten sonra ihaleye verecekler. Malumlarınız 20 senelik bir vade, beş yıl sonra geri dönüşümlü, bir fırsat bulursak bunun yüzde 25-30’unu hibe şekline dönüştüreceğiz. Eğer bazı kuralları yerine kullanabilirsek. İnşallah bu da yapılırsa Muş artık 50-60 sene su ve şebeke ihtiyacından kurtulmuş olacak, asgari Muş 50 yıl rahatlayacak. Eğer bu miktarda su da şehre getirilirse Muş’un 100-150 senelik bir garantisi de yapılmış olacak” dedi.

İmar çalışmalarına değinen Dede; “15 gündür imar projeleri çalışmalarını arkadaşlarımız da mahallelerde sondaj yapıyorlar. Hangi mahallede kaç kat olacağı, jeolojik araştırma çalışmaları yapılmaktadır. Bunları da sıkıştırdık, inşallah bir ay içinde bize imar projeleri de gelecektir. Geldiği zaman da bir rahata kavuşacağız. Kıştan çıktığımız için yol tahribatları çok fazla. Hem yama bakımından, hem bozukluk bakımından taşlarımız yollarımız bir takım tahribata uğradı. Bunun yanında çöp alanının bozuk oluşu, Sungu beldesinden tarafımıza açılan birkaç dava sonrası benim görüşmemden sonra Çevre ve Orman Bakanlığı benim projemi yapmayı üstlendi. Dün daire başkanları geldiler, eğer burada çöp alanı olursa bakanlık bize bedava projelendirecek ve yüzde 45’te yapıldığı zaman bunu bakanlık ödeyecek. Bu bakanlıktan sonra da geri kalanı da Avrupa Birliği’nden kredi alırsak bize sıfır bir maliyetle hizmete girecektir. Bu da Muş için önemli olan bir yatırımdır. Çöp alanlarının faydaya dönüşmesi, çöpteki elementlerin birbirinden ayrılıp bunu kar haddine dönüştürülmesidir. Anlatılanlara göre çöp alanlarının üzerinde piknik yapmanın dahi mümkün olacağı belirtildi. Bu bizim için çok önemlidir, iyi bir haberdir” dedi.

Meclis üyelerine de çalışmalardan ötürü övgüler yağdıran Belediye Başkanı Necmettin Dede, yaptığı açıklamada; “Şimdi konumuz hizmette, halka hizmet etmekte yarışmak. Bu da sizlerin değerli fikirlerinizin, bu toplantıdaki katkılarınızın ve diğer yönden mütalaa, münakaşa ve murakabenin yapılmasından doğacak olan faydalarla bu işler yürütülecektir. Zararlı olan hiçbir şeyin bu meclisten geçeceğini tahmin etmedim, etmiyorum da ve bugüne kadar da böyle bir olayla karşı karşıya kalmadık. Bundan sonra yaz mevsimi geliyor, herkes bölgesinde herhangi bir siyaset yapmadan noksanlıkları buraya getirecek, beraberce sorunlarımızı burada masaya yatıracağız ve çözüm çaresi arayacağız. Ne olursa olsun her türlü konuşmalarımız, her türlü çabalarımız bu mecliste olacak, bu meclisten dışarı çıktığınız zaman sadece hizmet için burada iyi veya kötü dakikalarını geçtiğini bilmeyeceğiz. İnsanoğlu kusurlu olur, hatalı olur, bana göre yanlış yapanın da Bağdat’tan dönmesi gerekir” ifadelerine yer verdi. Topkan Haber Ajansı