Eğitim-Bir-Sen Muş Şube Başkanı Bayram Güler, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Baş örtüsü engellemesi, kadını üretimden ve toplumsal hayattan koparıyor. Bu kamburla yaşamak istemiyoruz, onlara da hakları verilsin istiyoruz.” dedi.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir açıklama yapan Güler, son 10-15 yılı göz önüne alarak olumlu yönde birçok değişimin olduğunu kaydetti.

Güler, “Başta işkencenin önlenmesi olmak üzere birçok hak ihlali alanında yasal düzenlemelerle tedbirler alındı. Buna bağlı olarak da ülkemizdeki insan hakları ihlallerinin önemli oranda azaldığını söylemek mümkün.” dedi.

Alınan mesafeye rağmen en temel insan haklarından eğitim ve çalışma haklarını gasp edici nitelikte olan başörtüsü engellemesinin sürdüğünü aktaran Güler, “Başörtülü olduğu için bir Türk vatandaşının; bir kadının eğitim ve çalışma hakkını yok saymak, insan hakkı ihlalinin ötesinde, kadının üretime ve toplumsal hayata katılımını engellemesi açısından ülkemize bir büyük kötülüktür.” diye konuştu. NULL