Skip to main content

Başkan’dan rahatsızız

Muş Haber Fotoğrafı

Belediye Başkanı Necmettin Dede ile BDP’li belediye meclis üyeleri arasında “hizmet” tartışması devam ediyor. Daha önceki birçok belediye meclis toplantısında karşı karşıya gelen ve birbirlerine sert eleştiriler yönelten Başkan ve meclis üyeleri, bu defa “belediyenin borçları” ve “çalışmalar” ile ilgili karşı karşıya geldi.
Belediye Başkanı Necmettin Dede’nin görev süresince gözle görülür herhangi bir icraata imza atmadığını iddia eden BDP’li meclis üyeleri, 60 milyon TL’lik borca karşılık hiçbir şey yapılmadığını savundular.
Önceki gün Belediye binası önünde basın açıklaması yapan BDP’li üyeler, “BDP Belediye meclis üyeleri olarak Belediye Başkanı ve Belediye çalışmalarından rahatsızlığımızı dile getirmek istiyoruz. Belediye başkanı görev yaptığı süre içerisinde Muş’a herhangi gözle görülebilir bir icraatının olmamıştır. Afakî nutuklarla bu işi götürülmektedir. Sayın Başkan’ın, çalışmaların boş vaatlerle yürütülemeyeceğini iyi bilmesi gerekir.”dediler.
Meclis üyeleri adına basın açıklaması metnini okuyan Hakkı Çınar, “Sayın Başkan her defasında belediyenin 8 milyon TL’si olduğunu beyan edip, belediyenin borcunun olmadığını söylemektedir. Karla mücadeleye 5 milyon TL harcayan bir belediyenin kasasında nasıl olur da 8 milyon TL para bulunur?”diye sordu.
BELEDİYENİN 60 MİLYON TL BORCU VAR
Belediye’nin 60 Milyon TL borcu bulunmasına karşın “hiçbir şey” yapılmadığını iddia eden Çınar, “Sayın Başkan, şu anda Belediyenin kasasında 1 milyon TL olduğunu söylüyor. Bunun yanında 14 milyon TL borç ile aldığı belediyenin, TEDAŞ’a 31 milyon 500 bin TL, Vergi Dairesine 4 milyon TL, SSK’ya 14 milyon 400 bin TL, DAKA’ya 187 bin TL olmak üzere 50 milyon TL resmi borcu olduğu görülmektedir. TEDAŞ ile yapılan yapılandırma sonucu ödenmeyen taksitlerden doğan gecikme faizlerini de dahil edersek borç 60 milyon TL’ye yükseliyor. Belediyenin borçlarının 60 milyon TL olduğunu herkesin bilmesinde fayda olacağı kanısındayız.”dedi.
“MUŞ’A NE YAPTINIZ?”
60 milyon TL borca karşılık nelerin yapıldığını öğrenmek istediklerini belirten Çınar, “Şimdi soruyoruz Sayın Başkana: Muş’a, Muş’ta yaşayan halka ne tür hizmetleriniz oldu da, belediyeyi bu kadar borç altına soktunuz? Muş’un alt yapısı hâlâ 25 bin nüfusa göre yapılan alt yapıdır. Alt yapıyı bitirdiniz mi? Dört tarafımız su ile çevrili olmasına rağmen su sorununu çözdünüz mü? Asfalt şantiyemiz olmasına rağmen yollarımızın hali ortada. Belediyenin sosyal faaliyet çerçevesinde ne tür çalışmaları oldu? Belediye bünyesinde bulunan, şu anda hastanenin yapıldığı arsaya karşılık belediyeye verilmesi gereken yeri aldınız mı? Şehirlerarası otobüs terminalini ne yaptınız? Belediyeye ait mezbahayı yaptınız mı? Bu sorunların hiçbirini çözmediğiniz gibi, belediyeyi bir de borç batağına soktunuz. Yaptığınız iş sadece ve sadece boya badana ve tamirat.”dedi.
Belediye Başkanı Necmettin Dede’nin bir yıl içerisinde 111 gün Ankara’da zaman geçirdiğini de iddia eden Çınar, bu nedenle Dede’nin Muş’a hizmet etmesinin mümkün olmayacağını ifade etti.
Çınar sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sayın Belediye başkanı bir yılda 111 gün Ankara’da zamanını geçiriyorsa tabiî ki Muş’a hizmet edemez. Muş’a hizmet yapılmıyorsa, ama yapılıyormuş gibi lanse ediliyorsa bu, memlekete yapılabilecek en büyük haksızlıktır. ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın demekle bitmiyor.’ Gün gelecek o yılan hepimizi de ısıracak. Yerelde siyasetin olmayacağını herkesin bilmesinde fayda vardır. Bizler BDP Grubu olarak meclis toplantılarında doğru kararların arkasında, yanlış kararlarında karşısında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Hiçbir doğru kararı yanlış, yanlış kararları da doğruymuş gibi lanse etmedik.”

 Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…