Muş’un Sungu beldesinde karların erimesiyle birlikte su taşkınları başladı. Sel sularından etkilenecek olan 4 evdeki 36 kişi tahliye edildi.

Her yıl sel sularına maruz kalan Sungu beldesinde bu yıl da manzara değişmedi. Karların erimesiyle birlikte geçtiğimiz gün tahliye edilen okulun lojmanında su altında kaldı. Sel sularından dolayı evden çıkamayan Hamdullah Tanyeli ile eşi ve 3 çocuğu İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ekiplerini arayarak yardım istedi. Gece yarısı beldeye ulaşan AFAD ekipleri, hemen çalışmalara başladı. İlk olarak 3 çocuğu kurtaran ekipler, daha sonra anne ve babayı kurtardı. Araçla evden alınan Tanyeli ailesi geceyi geçirecekleri yakınlarının evlerine götürüldü.

Evden kurtarılan Hamdullah Tanyeli, her yıl aynı durumla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Gidecek başka yerinin olmadığını dile getiren Hamdullah Tanyeli; “Bu yıl da sular aniden yükseldi. AFAD Müdürlüğü’nü arayıp yardım istedim. Gelip bizleri kurtardılar. Geceyi akrabalarımın yanında geçireceğim” diye konuştu.

Suların her geçen dakika arttığı beldede vatandaşlar evlerini terk etti. İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ekipleri tarafından tahliye edilen evlerde ikamet 36 kişi, Sungu beldesi ile Hasköy’ün Düzkışla beldesindeki akrabalarının yanına yerleştirildi.

Beldeye bağlı Kültür Mahallesi’ne ikamet eden 16 nüfuslu Karabaş ailesi, AFAD ekiplerinin uyarısıyla evi tahliye etti. İlk etapta evi tahliye etmeyeceklerini söyleyen Karabaş ailesi AFAD ekiplerinin iknaları sonucu evden çıkarıldı. Çocuklarını kucağında taşıyan Mehmet Zeki Karabaş, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte suların yükselmeye başladığını belirterek; “Biz de evi tahliye etmek zorunda kaldık. Şu anda akrabalarımızın yanına gideceğiz. Sular çekildikten sonra tekrar geri döneceğiz” dedi.

AFAD Müdürlüğü’ne ait araçla mahalleden çıkartılan Karabaş ailesi, Hasköy ilçesine bağlı Düzkışla beldesindeki akrabalarının yanına yerleştirildi. Beldedeki çalışmalarını devam ettiren AFAD ekipleri su baskını tehlikesiyle karşı karşıya olan aileleri de evlerini tahliye etmeleri konusunda uyardı.

Öte yandan hafta başında tahliye edilen Sungu İlköğretim Okulu da sular altında kaldı. Gönüllü vatandaşlar tarafından sürekli kontrol edilen okulun zemin katındaki eşyalar üst katlara çıkartıldı.

Beldenin alt kısmında karların erimeye devam etmesi nedeniyle onlarca ev sel tehdidiyle karşı karşıya kaldı.

 Şark Telgraf Gazetesi