Skip to main content

Aydıngün mahallesinin köy kararı ertelendi

Muş Haber Fotoğrafı

Meclis gündeminin 2’nci maddesi olan İl Genel Meclisinin 07.01.2009 tarih ve 08 sayılı kararla İmar ve Bayındırlık, Tarım ve Köye Yönelik Komisyonlarına havale edilen raporların okunarak görüşülmesi yer aldı. Gündeme gelen Serinova Beldesine bağlı Aydıngün mahallesinin köy statüsüne alınması üzerine farklı görüşler belirtildi. İlk olarak İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan raporun mecliste görüşülmesi üzerine söz hakkı alarak kürsüye çıkan Tarım ve Köye Yönelik Komisyon Başkanı Sait Yıldırım ise İl İdare Kuruluna tepki gösterdi. Yıldırım, gündem maddesi üzerine söz hakkı alarak yaptığı konuşmasında; daha önce Serinova Beldesine bağlı Aydıngün köyünün İl İdare Kurulunun vermiş kararın çelişkili olduğunu söyledi.

YILDIRIM, “VİCDANEN RAHATSIZLIK DUYDUM”
Serinova Beldesine bağlı Aydıngün Mahallesinin köy statüsüne alınması üzerine çalıştırılan komisyon raporlarına ilişkin meclis kürsüsünde açıklamalarda bulunan Tarım ve Köye Yönelik Komisyon Başkanı Sait Yıldırım, daha önce alınan kararlardan dolayı vicdanen rahatsız olduğunu söyledi. Gündem maddesi üzerine açıklamalarda bulunan Yıldırım, yaptığı konuşmasında “ Serinova Beldesine bağlı Aydıngün mahallesinin ayrılma isteği var. Daha önce mahalle statüsüne getirilmesi için İl İdare Kurulunun raporu var. Şahsen Tarım ve Köye Yönelik Komisyon Başkanı olarak bu konuya evet yada hayır demekte rahatsızlık duyuyorum. Daha önce bu belediye kurulmuş ve aynı şekilde daha önce bu meclisten geçmiştir. Bizden önceki meclis üyeleri bunu onaylamıştır. Bu verilen karardan dolayı vicdanen rahatsızlık duydum. Sizlere bütün detayları aktarıyorum.

Meclise gönderilen dosyayı keşke göndermeseydiler. İçerisinde ki çelişkiler hayrete düşürüyor. Aydıngün mahallesi 7 kilometre Serinova Beldesinden uzaklıktadır. Meclis olarak evet efendim belediye ayrılsın diyoruz. Aydıngün köy olursa beldeye zarar vermeyecektir. Bu köy belediyeye ilave edilirken 500 metre olarak gösterilmişti. Aydıngün mahallesinin ötesinde Bakırcılar var buda yaklaşık olarak 7 kilometre var. Meclis hakkıyla karar verecekse bunları da ayıralım. Bu nasıl oldu da bir araya getirildi. O zaman ölçülen cihazlarda bozukluk mu vardı? O zaman ölçü olarak kullanılan metrelerde büyüme küçülme mi oldu? O zaman alınan İl İdare Kurulunun kararıyla bu günü kararlaştırırsak orada dağ kadar fark var. Dün birleştirdiniz bu gün ise niye ayırıyorsunuz? Benim kimseye veremeyecek hesabım yok. Bu gün dosyayı incelerken hayrete düştüm. Daha önce onaylanmış. Aydıngün köyünün daha uzağında olan belediye mahalleleri de var. Öyleyse onları da ayıralım. Benim anladığım kadarıyla bir köy statüsüne kavuşturulması için nüfusun 500 olması gerekiyor. Burada bir yanlışlık var. Bu konunun bu şekilde meclisten geçmesine evet demiyorum” dedi.

YILMAZ, “İL İDAREN KURULU GELİP BİLGİ VERSİN” DEDİ
Serinova Beldesine bağlı Aydıngün mahallesinin köy statüsüne geçmesi için İl Genel Meclisi tarafından çalıştırılan İmar ve Bayındırlık, Tarım ve Köye Yönelik Komisyon raporlarının sunulması üzerine söz hakkı alarak görüş belirten Ak Parti Grup Başkanı Haşim Yılmaz, İl İdare Kurulunu yetkililerinin gelip meclise bilgi vermelerinin gerektiğini söyledi. Yılmaz, yaptığı konuşmasında “Aydıngün Mahallesinin köy statüsüne alınması üzerine çalıştırılan iki komisyonumuz var. Her iki komisyonumuz raporlarını meclise sundular. Tarım ve Köye Yönelik Komisyon Başkanı Sait Yıldırım, yaptığı çalışmaları ve incelemeleri ile bizleri aydınlattı. Söz konusu olan İl İdare Kurulunun daha önceki raporlarına ve şimdiki raporlarına ilişkin İl İdare Kurulundan yetkililerin İl Genel Meclisine bilgi vermeleri üzerine konunun Mart ayı içerisinde gündeme gelmesini talep ediyorum” dedi.

İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONUNUN HAZIRLADIĞI RAPORDA;
İl Genel Meclisi, Aydıngün mahallesinin köy olması talebi üzerine çalıştırdığı İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu görüşüldü. İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Şefik Özden’in meclise sunduğu raporunu aynen yayınlıyoruz;

07.01.2009 tarih ve 08 sayılı İl Genel Meclis kararı ile İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen Muş Merkez Serinova Belde Belediyesinin bir mahallesi iken belediyeden ayrılıp kendi adına bağımsız bir köy olmak isteyen Aydıngün isimli yerleşim yeri ile ilgili dosya üzerinde gerekli inceleme ve araştırmanın yapılarak konu hakkında İl Genel Meclisi bilgilendirmek için İmar ve Bayındırlık komisyonunu görevli kılmıştır.

İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen Merkez Serinova Beldesine bağlın Aydıngün Mahallesinin belediyeden ayrılarak Aydıngün adında bir köy haline getirilmesine ilişkin İl İdare Kurulunun 19.12.2008 tarih ve 654 sayılı kararı alınmıştır.

Komisyonumuzun dosya üzerinde yaptığı çalışmalar neticesinde Muş Valiliği ve İl İdare Kurulu kararının bir engel olmadığını komisyonumuz tarafından uygun olup takdir Yüce meclisindir” dedi.

Öte yandan Aydıngün mahallesinin köy statüsüne getirilmesi üzerine çalıştırılan komisyonlardan sonra ise Mart ayına ertelenerek İl İdare Kurulundan bilgi vermesi gerektiği belirtildi.

 Muş Ovası Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Sağlık Bakanlığı Binası

Sağlık Bakanlığına 27.000 Sözleşmeli Personel Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM…

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…