Muş’ta 2008-2009 av sezonunun yaban av hayatını korumak için bu yıl erken bitirileceği belirtildi.

Konu hakkında açıklama yapan Muş Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Haldun Bayrak, çetin kış şartlarında yaban hayatını korumak için Ocak ayında sona erecek olan tavşan ve keklik ile Şubat ayında sona erecek olan ördek ve yaban kazı avlarını bitirdiklerini söyledi. Yaban hayatının kış mevsiminde zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiğini söyleyen Haldun Bayrak, dernek olarak doğaya yem bırakacaklarını da söyledi.

Yaban hayatı koruma altına aldıklarını söyleyen Bayrak; “2008–2009 av sezonu çetin geçen hava şartlarından dolayı ava çıkmama kararı alındı. Bu süre içerisinde her yıl olduğu gibi yaban av türlerini koruma ve yem bırakma çalışmalarını başlatacağız. Ocak ayında bitmesi gereken tavşan ve keklik ile Şubat ayında bitmesi gereken ördek ve yaban kazı avlarını bu yıl erken bitirdik. Biz Muş avcıları olarak havaların soğuk olması kırsal alanda karın çok yağmasından dolayı bir ay önce av sezonunu kapatacağız ve yaban av türlerini korumaya alacağız” dedi.

“Gerçek avcı yalnız av hayvanlarını vuran değil av yaparken bile doğayı koruyandır” diyen Bayrak, “İlimiz yaban av türünde en çok bulunan keklik türünü barındırmaktadır. Bizlerin bu keklik türünü korumamız gerekir, neticesinde av da bir spor türüdür. Nasıl her spor dalı kuralıyla oynanıyorsa, avcılıkta kuralına göre yapılmalıdır. Ben Muş avcısının ne kadar fazla duyarlı olduğunu biliyorum. Nitekim bu kurs kayıtlarındaki müracaatlarla da görülmüştür, avcımız bilinçli av yapmak istiyor, bizler kulüp olarak bunun farkındayız ve bunun için de elimizden gelen her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız” dedi.

 Topkan Haber Ajansı