Muş’ta başlıca geçim kaynakları arasında yer alan hayvancılık kış mevsiminde güç şartlarda yapılıyor. Yoğun kar yağışı sebebiyle hayvanlarını yaklaşık beş ay süre ile doğaya salamayan vatandaşlar, güç şartlar altında hayvanlarının bakımını yapıyorlar.

Muş’ta hayvancılık yapan vatandaşlar kış mevsiminin gelmesi ile birlikte karla mücadele etmeye başladılar. Kar yağışının fazla olması sebebiyle aylarca hayvanlarını dışarıda otlatamayan vatandaşlar, batıdaki meslektaşlarına oranla daha fazla maliyetle hayvancılık yapmak zorunda kalıyorlar. Batı ve güney illerinde hayvancılık yapan vatandaşların yem masraflarının doğudaki hayvan sahiplerine oranla daha az olduğunu söyleyen hayvan sahipleri Muş’ta çetin kış mevsimi sebebiyle hayvanlarını stok ettikleri ot ve samanla doyurmak zorunda kaldıklarını anlattılar.

Muş’ta hayvancılık yaparak geçimini sağladığını söyleyen İbrahim Yentür isimli vatandaş, “Kış mevsimi gelmeden hayvanlarımızın kışlık yemlerini alıp stok ediyoruz. Kış mevsiminde kar yağıp doğayı beyaza bürüyünce mecburen hayvanlarımızı doyurmak için önceden stok ettiğimiz yemleri kullanıyoruz. Bu sebeple de masrafımız çok oluyor. Yani batıdaki veya güney illerindeki hayvan sahipleri ile doğuda hayvan sahiplerinin çalışma şartları çok farklı. Doğuda hayvancılık yapmak yazın çok verimli ancak kışın da çok zahmetli ve masraflıdır” dedi.
 Topkan Haber Ajansı