Yağışlardan dolayı bir ev tamamen çökerken, iki evinde kullanılmaz hale geldiği belirtildi. Şans eseri can ve mal kaybının yaşanmadığı olayda, kullanılmayacak duruma gelen iki ev ise Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri tarafından boşaltıldı.

Muş’un Donatım köyünde yaşayan Sadrettin Vural isimli vatandaşa ait ev yağışlardan dolayı tamamen çökerken, Sadullah ve Nurettin Vural’a ait toprak evlerin duvarlarında çatlaklar oluştu.

Evi tamamen yıkılan Sadrettin Vural, duvarlardan ses geldiğini duyarak 4 çocuğu ve eşini komşularının evine gönderdikten sonra eşyalarını dışarı taşıdığını söyledi. Eşyalarını taşıdıktan kısa bir süre sonra evin yıkıldığını belirten Vural, can kaybının yaşanmadığına sevindiklerini ifade etti.

Olayın ardından Donatım köyüne giden Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri, çöken evin yakınında bulunan ve duvarlarında büyük çatlaklar oluşan iki evi yıkılma tehlikesine karşı boşalttı.

Muş Valisi İbrahim Özçimen yıkılan evde can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu belirterek, köyde gerekli incelemelerin yapılıp önlemlerin alındığını söyledi. Sivil Savunma Müdürlüğü ekiplerinin gerekli çalışmaları yaptığını ifade eden Vali Özçimen, “Evler eski ve toprak olduğu için bir ev yıkılmış, iki evinde duvarlarında büyük çatlaklar oluşmuş. Burada oturan vatandaşlarımız geçici olarak komşularının yanına yerleştirildi. Bizim bu aşamada yapacağımız bir şey yok. Ancak kendilerine kiralık ev bulurlarsa biz kiralarını karşılayacağız. Genel bir durum olmadığı için afet kapsamına alınması mümkün değil” dedi.

Muhtemel bir deprem durumunda çok kötü sonuçlar oluşabileceğini söyleyen Vali Özçimen, “Bir deprem olursa işimiz çok zor. Kırsal kesimdeki evlerin bir çoğu toprak olduğu için meydana gelecek bir depremde büyük çoğunluğu yıkılır. Bunun tek sebebi ise fakirliktir. Çok çalışıp üretmek zorundayız. Çalışıp üretirsek evlerimizi de sağlam yaparız” diye konuştu.

 NULL