Muş Valisi İbrahim Özçimen, Alparslan 1 Barajı’nda son aşamaya gelindiğini ve en önemli sorunun kamulaştırma bedellerinin olduğunu belirterek, bu bedelin öncelikli olarak ödenmesi gerektiğini söyledi.

Makamında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Muş Valisi İbrahim Özçimen, kamulaştırma sorununa değindi. Vali Özçimen, Alparslan 1 Barajı’nın suları altında kalacak bölgelerdeki vatandaşlara ait arazilerin kamulaştırma bedellerinin ödenmesi için yaklaşık olarak 180 milyon YTL ödeneğe ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Alparslan 1 Barajı’nın inşaat kısmı bu yıl sonuna kadar bitecek. Ancak teknik bazdaki çalışmalar gelecek yıla sarkabilir. Bizim bu aşamada tek sıkıntımız kamulaştırma sorunudur. 180 milyon YTL civarında kamulaştırma ödeneğine ihtiyacımız var. Bu yıl 80 milyon YTL kamulaştırma bedeli ödenecektir. Önümüzdeki yıl ise 100 milyon YTL kamulaştırma bedeli ödenmesi hedeflenmektedir. Alparslan 1 Barajı elektrik üretimi yapacak ve Muş’un iklimine etki edecek bir yatırımdır. Yaz mevsiminde hava daha rutubetli kış mevsiminde ise daha sıcak ve az karlı olur” dedi.

Alparslan 1 Barajı’nın bitmesinin hemen ardından Alparslan 2 Barajı’nın temelinin atılması gerektiğini savunan Vali Özçimen, “Alparslan 2 Barajı hem sulama hem de enerji üretimi yapacaktır. Muş için çok önemli olan ikinci barajın temeli atılması gerekir. İkinci baraj aslında Muş’a büyük katkı sağlayacaktır. Ancak bu daha proje aşamasında olduğu için net bir şey söylemek olmaz” şeklinde konuştu. NULL