Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DAKP) kapsamında Muş, Bitlis, Hakkari ve Van illerinin tanıtımı için hazırlanan kitapta Süphan Dağı’nın yerine Ağrı Dağı’nın resmini yutturdular. Geçen yıl hazırlanan ve piyasaya sürülen “Güneşin Yükseldiği Yer” adlı kitaptan 5 bin adet Türkçe, 5 bin adet de İngilizce bastırıldığı kaydedildi.

T.C. Muş Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 2007`de bastırılan Kitabın 9’uncu sayfasında yer alan coğrafi bilgiler arasında Süphan Dağı’nın da yer aldığı gözlendi. Ancak Süphan Dağı resminin yerine Ağrı Dağı resmine yer verilmesi dikkatlerden kaçmadı.

Muş’ta 35 yılı aşkın bir süredir fotoğrafçılık yapan ve Muş’un uluslararası tek fotoğrafçısı olan Sönmez, tarihi, kültürel ve coğrafik olarak her türlü resim arşivinin kendisinde mevcut olduğunu kaydetti. Muş’un tanıtımı için yapılan kitapta Süphan Dağı yerine Ağrı Dağının resmine yer verilmesi çalışmaların yetersiz malzemeler ile yapıldığını gösterdiğini kaydeden Sönmez, “Muş ile ilgili her türlü resmin deposu bende mevcuttur. Hiç kimsenin görmediği, hiç kimsede olmayan resimleri yıllarca arşivledim. Bu kitaptan 10 bin adet bastırılmış, yapılan harcamalara yazık oldu” dedi.

DAKP kapsamında tanıtım kitaplarının yanı sıra tanıdım cd’lerinin de hazırlandığı ve cd’lerin geçen yıl tanıtıldığını kaydedilirken, daha önce yapılan açıklamalarda projenin 280 bin Euro’luk ödeneği bulunduğu ve bu projeyle Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinin tanıtımının yapılacağı açıklanmıştı.

Güneşin Yükseldiği Yer adlı kitabın 9’uncu sayfasında Süphan Dağı ile ilgili bilgilere yer verildiği ancak resmin Ağrı Dağı’na ait olmasına tepki gösteren vatandaşlar, Ağrı Dağı’nı bize Süphan Dağı diye yutturmuşlar. Ağrı Dağını tanımayan bilmeyen yok. Kitabı hazırlayanlar Süphan Dağı bölümüne neden Ağrı Dağı resmini kullandı? Bir anlam bulamıyoruz. Milyarlarca lira para harcanarak hazırlanan kitaba bir Süphan Dağı yerleştirmek çok mu zordu? diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DAKP) kapsamında Muş, Bitlis, Hakkari ve Van illerinin tanıtımı için hazırlanan “Güneşin Yükseldiği Yer adlı kitapta Süphan Dağı yerine kullanılan Ağrı Dağı resminin herhangi bir karışıklığa mahal vermemesi için, kitabın 9’uncu sayfasında yer alan bölümü, Süphan Dağı resmini ve Ağrı Dağı resmini siz değerli okuyucularımız için bir araya getirdik.


Soldaki Süphan Dağı`nın Malazgirt`den görünümü. Sağdaki Süphan Dağı tanıtımında baskıya alınan Ağrı Dağı.

 Muşun Sesi Gazetesi