Kilan Özten’a ait ahırda bulunan hayvanlara saldıran kurtlar, 20 koyunu telef ederken, 15 koyunu da yaraladı.
Geçimini hayvancılıkla sağlayan Kilan Özten, gece saat saatlerinde kurtların koyunlara saldırdığını, birçok hayvanın boğaz ve karın bölgesinin parçalandığını ancak kurtlara karşı bir şey yapamadıklarını, çünkü kurtları görmediklerini belirtti.
Yoğun kar ve tipi nedeni ile evinin yakınındaki ahıra sık sık gidemediğini ifade eden Özten,
“yoğun kar yağışı ve tipi nedeni ile gece ahıra, koyunları kontrol etmeye gidemedim. Sabah erkenden uyanıp ahıra, koyunlara saman vermek için gittiğim de birçok koyunun yerde, boğazları ve karınları parçalanmış vaziyette yattığını gördüm. Neye uğradığımı şaşırdım.
Birçok koyun, kurtlar tarafından paramparça edilmişti.”dedi.
Kurtların ahıra, penceren girdiğini anlatan Özten, “ahırı havalandırmak için kullandığımız bir pencere var, bu pencereyi, naylon ve tahtalar ile kapatmıştım, ancak kurtlar, tahtaları ve naylonları yırtmak sureti ile ahıra girmişler. Sonrasında da sabah karşılaştığım bu manzara meydana gelmiş. 20 koyunum telef oldu, 15 koyun ise yaralandı. Yaralı koyunları tedavi ediyoruz, fakat iyileşme olasılıkları çok düşük. Tek geçim kaynağım olan hayvanlarımın başına gelen felaket nedeni ile büyük maddi kaybım oldu. Yetkililerden yardım bekliyorum” diye konuştu.
Köydeki bazı vatandaşlar da, kurtları daha önce gördüklerini ifade ederek, “bu kurtları daha önce de görmüştük, sürü halinde köyün üst taraflarında geziniyorlar, avcılara haber verdik; avcılar onları her ne kadar püskürttüyse de yinede geri gelmişler” diyerek tedirginliklerini dile getirdiler.

 Muş`un Sesi Gazetesi