Muş’un düşman işgalinden kurtuluşunun 91’nci yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. İstasyon Caddesi üzerindeki Muş Alparslan Üniversitesi önündeki alanda sabah saatlerinde başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. daha sonra Vali İbrahim Özçimen, Garnizon Komutanı Tuğgenaral Osman Aydoğan ve Belediye Başkanı Necmettin Dede, halkın bayramını kutladılar.

Törende Muş’un düşman işgalinden kurtuluşu ile ilgili olarak verilen mücadele Türk ordusunun kahramanlığı hakkında konuşma yapan Jandarma Kıdemli Üsteğmen Nejdet Yavuz, “Muş’un evlatları başta Yemen olmak üzere bir çok cepheye bir daha geri dönmemek üzere koştular. Muş 16 Şubat 1916 tarihinde Ruslar tarafından işgal edilmiştir. Rus ve Ermeni tehdidinin arttığı sırada Türk ordusu ve kahraman Muşluların mücadelesi ile Muş düşman işgalinden kurtarılmıştır” dedi.

Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede ise yaptığı konuşmada, Muş’un düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıl dönümünü kutlamanın sevincini yaşadıklarını belirterek, bayramların en anlamlısı ile coştuklarını kaydetti. 91 yıl önce Muş’ta kan, göz yaşı ve işkencenin olduğunu söyleyen Dede, “O gün olumsuz şartlara rağmen aziz Muşlular, sahip oldukları manevi güç ile bağımsızlık inancı ile eşine az rastlanan bir kahramanlık örneği göstererek özgürlüğü kavuşmuştur. Ecdadımız, memleketini düşman elinden kurtarmak, özgürlüğüne kavuşmak için kahramanca mücadele edip bu toprakları bizlere ebedi yurt haline getirmişlerdir. Bugün kurtuluş coşkusunu yaşarken bu vatan uğruna canını seve seve veren tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” diye konuştu.

Düzenlenen törenler, şiirlerin okunması ve halkoyunları gösterilerinin ardında yapılan geçit töreni ile sona erdi.