Skip to main content

4 partiye büyük görevler düşmektedir

Muş Haber Fotoğrafı

  Almanya merkezli Muş Kültür ve Yardımlaşma Derneği (MUKYAD)´nin Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Özün, 1 Kasım seçimi sonrası bir açıklamada bulundu.

Seçim sonucunun tüm Türkiye´ye barış, huzur ve kardeşlik getirmesi temennisinde bulunan Özün, halkın hür iradesiyle gerçekleşen seçimler sonrası yeniden tek başına iktidara gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)´ne büyük görevler düştüğünü vurguladı.

Özün, Türkiye´de gerçekleşen seçimin yurt dışında ve özellikle Almanya´da yaşayan gurbetçiler tarafından büyük bir merakla takip edildiğini belirtti. Üç yıldan fazla bir süre devam eden barış sürecinin yeniden tesisi edilmesini umduklarını dile getiren Özün, 1 Kasım sonuçlarına herkesin saygı duyması gerektiğini de vurguladı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını mecliste temsil edecek tüm partilerin büyük sorumluluğu olduğunu da kaydeden Özün: 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri ülkemize, halkımıza hayırlara vesile olmasını diler, barışın, kardeşliğin esas aldığı bir iktidarın oluşmasını temenni ederiz. Bütün partilerin ülke sorunlarını tekrar gözden geçirmelerini, ortak bir akıl ve komisyon oluşturmalarını barışın ve kardeşliğin esas alındığı bir çözüm sürecinin başlatılması konusunda 4 partiye büyük görevler düşmektedir şeklinde konuştu.  

Her kanunsuzlukların, yolsuzlukların üzerine gidilmelidir Türkiye´nin 7 Haziran ve 1 Kasım´da iki seçim sürecinden geçtiğini ifade eden Özün, Kürt sorunu, etnik ve mezhepsel sorunların hiç konuşulmadığı bir seçim sürecinin yaşandığını ifade etti. Özün açıklamasının devamında: Bu ülke, artık gözyaşı, nefret istememektedir diye kaydeden Özün, hür irade, seviyesiz konuşmalara, tahammülsüzlüklere hayır´ diyerek iradesini seçim sandığına yansıttı. Biz 7 Haziran ve 1 Kasım´da 6 aylık zarfta iki seçim yaşadık. Sanki bu ülkenin hiçbir sorunu yokmuş tek sorunu kaçak saraymış. Tatbiki her kanunsuzlukların, yolsuzlukların üzerine gidilmelidir. Ama en büyük sorun olan Kürt sorunu, etnik ve mezhepsel sorunların konuşulmadığı gibi var olan barış ve kardeşlik sürecinin 4 ayağını kırarak seçime gittiler ifadelerine yer verdi.  

Savaşların çözüm olmadığını söylüyorum Savaşların çözüm olmadığını ve barışın tek yol olduğunu vurgulayarak açıklamasını sürdüren Özün: Yüzlerce polisimiz, askerimiz, dağdaki evlatlarımız, sendikacılarımız, bürokratlarımızın canına mal ederek seçime gittik. 7 Haziran ve 1 Kasım sürecinde işlenmeyen ülke çarkını maalesef işletmediler.

Cenazeler taşıdılar, zamanlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde değil, cami avlularında geçirdiler. Farkındaysanız uzun yıllardır bütün görüşlerimde hep aynı söylemleri söylüyorum: barış diyorum, savaşların çözüm olmadığını söylüyorum. Çözümün barış, barışın ortak aklı kardeşlik ve sevgidir diyorum, tahammüldür diyorum. 1 Kasım seçimleri sonucunda bu halklar istikrar, barış ve kardeşlik isteyerek iradesini sandığı yansıttı. Tüm oluşumlara kapısını kapatan tüm partileri cezalandırdı.

Temennimiz, isteğimiz buzdolabında olan çözüm sürecini tekrara çıkarıp hayat vermeli ve bu akan kan durdurulmalıdır dedi.   Almanya´da kaçak saray gibi onlarca saray var Hiçbir partinin kaçak saraylar, 17 Aralıklar gibi politikalar gütmemesi gerektiğini belirten Özün, Halkların Demokratik Partisi (HDP)´nin de siyasetini gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti. Özün açıklamasında: HDP de artık politikasını gözden geçirmelidir. Politikası kaçak saray olmamalıdır, 17 Aralık olmamalıdır. Bütün enerjisini Kürt sorununa verip o noktaya odaklanmalıdır. Almanya´da kaçak saray gibi onlarca saray var. Almanya´da kimse bunları konuşmuyor. Konuşulan demokrasidir, ekonomidir, insan hakları ve sosyal yaralardır. Bu ülkede binlerce evlatlarımız ölürken bunlar konuşulmamalıdır ifadelerine yer verdi.    

Derhal barış masası kurulmalı, 4 parti bu masada yer almalıdır MUKYAD Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Özün, açıklamasının son bölümünde Abdullah Öcalan´ın Nevruz mesajına yer verdi. Barış ortamının tesisi için Öcalan´ın mesajının esas alınması gerektiğini kaydeden Özün: Sayın Abdullah Öcalan´ın Nevruz Bayramı´nda okutulan barış ve kardeşlik mesajının ne kadar önemli olduğunu, bu çatışma sürecinde anlamış olduk.

Derhal barış masası kurulmalı, 4 parti bu masada yer almalıdır. Tekrar sorunun çözümü için Sayın Öcalan´ın nevruzdaki söylemleri esas alınarak zaman kaybetmeden polisimiz, askerimiz, insanımız ve dağdaki gençlerimiz ölmeden başlatılmalıdır. Tekrar 1 Kasım seçimimin halkımıza, ülkemize hayırlara vesile olması dileğiyle barış ve kardeşlik getirsin ifadelerini kullandı. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri