Skip to main content

Kabak hasadı sona erdi

Muş Haber Fotoğrafı

  İlimizde belirli köylerde yetiştirilen bal kabaklarının hasat dönemi sona erdi. Üreticiler, hasadını tamamladıkları kışlık bal kabaklarını stokladıktan sonra satışına başladılar. Serin bir yerde muhafaza edilen bal kabakları, tadıyla damaklarda ayrı bir lezzet bırakıyor. İl merkezinin yanı sıra ilçeler ve köylerde de çokça satılan bal kabakları, çevre illerde de satışa sunuluyor.

Daha çok kar yapışıyla birlikte başlayan satışların iyi bir getiri sağlamasını umduklarını belirten üreticiler, Muş´un bal kabağının bölgede bilinen bir kabak türü olduğunu ve çokça rağbet gördüğünü ifade ettiler.   13 Ton Verim Aldı İlimiz Üçdere Köyü´nde bal kabağı yetiştiriciliği yapan Maşallah Yıldırım, 8 dekarlık alanda yetiştirdiği bal kabağında 13 ton verim aldığını ifade etti. Tadıyla fark yaratan kışlık bal kabağının bölgede bilinen bir ürün olduğunu ifade eden Yıldırım, stokladıkları kabakları yavaş yavaş pazarlamaya başladıklarını belirtti. Kışlık kabakların bir kısmını tarladan direk olarak sattıklarını da sözlerine ekleyen Yıldırım: İlimizde belirli köylerde bal kabağı yetiştiriliyor. Ben de 8 dekarlık alanda kabak yetiştirdim.

Toplam 13 ton verim aldım. Kabaklarımızın hasadını tamamladık. Hasat ettiğimiz kabakları serin bir alanda stokladık ve satışına başladık. Kabakların ağırlığı 5 ila 15 kilogram arasında değişiyor. İlimizde hatta bölgemizde kışlık kabağa baya rağbet olur. Tadı ve doğal olması dolayısıyla vatandaşlar toptan olarak bal kabağı alırlar. Bu kabakların dolması ve tatlısı yapılır. Kabakları il merkezi, ilçe ve köylerin yanı sıra çevre illere de satıyoruz. Vatandaşlar genel olarak market ve manavlardan alırlar bu kabağı.

Bazıları ise özellikle aile nüfusu kalabalık olanlar gelip tarladan toptan olarak alırlar. Satışlar şu an devam ediyor ancak 15 güne kadar biter. Vatandaşlar bu kabakları kışın tüketmek üzere serin bir yerde muhafaza ederler. Dayanıklı olan bu kabaklar, serin yerde stoklanırsa daha uzun ömürlü olur ifadelerini kullandı.   Fiyatları 2 ila 10 TL arasında değişiyor Yetiştirdiği kabaklarını il merkezinde satışa çıkaran bazı üreticiler ise: Bu yıl yaz mevsimi, özellikle Ağustos ayı çok sıcak geçti. Bu nedenle kabaklar sıcaktan yandı.

Dolayısıyla istediğimiz verimi alamadık. Hasat ettiğimiz kabakları il merkezinde satmaya geldik. Bal kabaklarını tane veya kilo işi olarak satıyoruz. Kabakların tane fiyatları 2 ila 10 TL arasında değişiyor. Ağırlıkları ise 1 ila 30 kilogram arasında. Bu kabakların tadı ayrı bir güzeldir. O nedenle özellikle bölge halkı fazla fazla alıp kışın tüketir şeklinde konuştular. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri