20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Muşta etkinliklerle kutlandı. Muş Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Hakları Komitesi birimi yaklaşık 50 çocuğu bugünde sevindirdi. Çocuklara yönelik düzenlenen etkinlik kapsamında ilk olarak Muş Devlet Hastanesinde tedavi gören çocuklar ziyaret edildi. Akranları ile bir araya gelerek geçmiş olsun dileklerinde bulunan çocuklar onlarla vakit geçirerek çeşitli oyuncaklar ve balon hediye ettiler. Hasta ziyaretinin ardından çocuklar sinemaya giderek film izlediler.

Daha sonra öğle yemeği için yola çıkan çocuklar, burada karşılaştıkları akranlarına çikolata ikram ederken yetişkinlere de çocuk hakları ile ilgili broşür dağıttılar. Program yemek etkinliği ile sona erdi.

20 Kasım Çocuk Hakları Günü münasebetiyle düzenlenen etkinlik ile ilgili açıklamalarda bulunan Muş Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, çocuğun kişiliğinin tam ve uyumlu olarak gelişebilmesi için mutluluk, sevgi ve anlayış havasının içindeki bir aile ortamında yetişmesi gerektiğini belirtti.

Aksoy açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Çocuğun toplumda bireysel bir yaşantı sürdürebilmesi için her yönüyle hazırlanmasının ve özellikle barış, değerbilirlik, hoşgörü, özgürlük, eşitlik, dayanışma ve kardeşlik ruhuyla yetiştirilmesi biz büyüklerin (Ana-baba) görevidir. Ana babanın yeterli olmadığı durumlarda bu görev çocuğun birinci derece yakın akrabalarına ve devlete düşer. Uyumsuz çocukların iyileştirilmeleri, yaşama zorluğu çeken çocukların kurtarılmaları, durumlarına uygun bir meslek için kendi yaşamlarını kazanacak derecede başarılı ve güçlü yetiştirilmeleri ana baba ile birlikte devletin ve bu amaçla kurulmuş sivil toplum kuruluşlarında görevidir. Çocukların erişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi, çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesindeyim. Sağlığını ve eğitimini tehlikeye sokacak; fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişmesini engelleyecek bir işe girmeye zorlanmamasını gerektirmektedir. Bir ülkenin geleceği için, çocuk çok önemlidir. Gelecekte büyüyecek olan bu çocuk, vatanına hizmet edecektir. Ailesine yardımda bulunacaktır. Bunun için, çocukların sağlıklı büyümeleri ve eğitilmeleri gerekir. Ahlaklı, dürüst, vatansever olarak yetiştirilen çocuklar, ailelerin ve vatanları için bir teminattır. Biz Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak Çocuk hakları konusunda üzerimize düşen görev yapıp, ilimizdeki her çocuğun güzel bir çocukluk yaşaması hedefiyle çaba harcıyoruz. Onların hakları konusunda farkındalıklarını artırıyor ve onları bilgilendiriyoruz çünkü biz daha iyi bir geleceğin ancak haklarının farkında bilgili, birikimli ve öz güveni yüksek çocuklar yetiştirmekle mümkün olduğuna inanıyoruz. Her yıl Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün koordinesinde Ankara ilinde TBMM de Çocuk Hakları günü 81 il den çocuk Hakları İl Komitesi üyesi olan çocuklarımızdan bir erkek bir kız çocuğun katılımı ile kutlanmaktadır. İlimizde de 20 Kasım Çocuk Hakları günü vesilesi ile çocuklarımızın yüksek yararını gözeterek ve toplumsal bilinci uyandırmaya yönelik çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır

Etkinlik boyunca çocuklara refakat eden sorumlu öğretmenlerden Muttalip Söylemez ise yaptığı açıklamada, çocuk hakları ihlallerinin her alanda önlenmesi ve çocukların çocukluğunu yaşayabilecekleri yaşam koşullarında yetişmesi amacıyla, çocukların yüksek yararı gözetilerek birçok kanun, yönetmelik ve genelgelerin hayata geçirildiğini vurguladı.

Çocuk haklarının temel maddelerinden olan gelişim, katılım, korunma ve yaşama hakları esas alınarak 20 yıldan bu yana 81 ilde çocuk komitelerinin faaliyet gösterdiğini kaydeden Söylemez, Muşta çocuk hakları komitemiz birçok başarılı proje yürütmektedir. Sokakta çalışan çocukların, sokağın risklerinden korunması için etkin çalışmalar yapılmaktadır. Bu sayede sokakta çalışan çocuk sayısı ciddi oranda azalmıştır. Çocuk hakları tanıtım faaliyetlerine ve çocuk işçiliği ile mücadele çalışmalarına hız verilmiştir dedi.

 

Fırat Demir – Haber49 Gazetesi