Muş Alparslan Üniversitensin yer tespitini yapmanın riskli bir iş olduğunu kaydeden Vali Bektaş, bu riskin geçen yıl alınmamasından dolayı Muş’un 2 milyon 500 bin YTL parasının tenkis olduğunu söyledi

Geçen yıl kurulan Muş Alparslan Üniversitesinin yer tespiti için büyük bir riski göze aldıklarını ve neticede üniversiteyi Suvaran Köyü civarına kurmaya karar verdiklerini kaydeden Vali Erdoğan Bektaş, geçen yıl bu riskin alınmadığını ve Muş’un 2 milyon 500 bin YTL’den olduğunu söyledi.
Muş Alparslan Üniversitesi için çok fazla alternatifin bulunmadığını söyleyen Vali Erdoğan Bektaş; “Suvaran köyü yakınları üniversite için en ideal bölgedir. Üniversitenin olduğu bölgede tarım arazilerinin yok olmaması gerekir. Yapılandırmanın da üniversiteye doğru ilerleyeceğini düşünürsek en uygun yere karar verdiğimizi düşünüyorum” dedi.

Vali Erdoğan Bektaş, Alparslan Üniversitesi’nin yer sorunun geçen yıl çözümlenmemesi sebebiyle 2.5 milyon YTL ödeneğin geri gittiğini ve bu sorunun biran evvel çözümlenmesi gerektiğini savunarak, “En kötü karar bile kararsızlıktan, belirsizlikten iyidir” dedi.
Üniversite kurulurken tarım arazilerini koruyup şehrin ovaya doğru kaymasını engellemenin gerektiğini savunan Bektaş, “Üniversite şehri kendine doğru çeker. Bu hep böyle olmuştur. Bu sebeple bizde şehri ova yerine yamaçlara doğru kaydırmamız gerekir. Bu bölge şehrin kayması için uygun bir bölgedir. Zaten ova zeminin sağlam olmaması sebebiyle yapılanmaya uygun değil. Ayrıca tarım arazileri heba edilmemelidir. Bunları göz önünde bulundurduğumuz zaman biz niye ovaya doğru gidelim? Yani herkes bunu çok iyi bilmelidir ki şu anda belirlediğimiz Suvaran köyü yakınındaki araziden başka alternatifimiz de bulunmamaktadır” dedi.
Muş Alparslan Üniversitesi’nin kurulacağı yer konusunda önemli bir mesafe kat edildiğini ve büyük ölçüde kararın verildiğini belirterek, Muş için çok önemli olan yer sorunun çözümlendiğini söyledi. Üniversitenin kurulacağı yer ile ilgili olarak bir çok yerin anıldığını ve en mantıklı yerin şu anda belirlenen Suvaran köyü yakınlarının olduğunu söyleyen Vali Bektaş, “Üniversite için sadece iki yer vardı. Birisi şu anda büyük ölçüde karar verilen Suvaran köyü yakınları, ikincisi de Yağcılar beldesi civarı. Yağcılar beldesi şehre uzak olduğundan ötürü en mantıklı olan şu anki yere karar kılındı. Söylenen bir çok yerde üniversite kurulması söz konusu bile olamaz. Köy Kent denilen yer ile şu anda meslek yüksek okulunun bulunduğu arazilere üniversitenin kurulması mümkün değil. Depreme karşı büyük risk taşıyan bu bölgelere binalar kurmak kabul edilemez. Ağaçlık köyü bölgesinde hazine arazisi vaz ve tamamen engebeli. Burada güzel yerler var ama istimlak yapılması gerekir. Bunun içinde izin verilmemektedir” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi