Özel teşvik kapsamındaki Muş ilinde de yapılan yatırımlar 2012 yılına kadar enerji desteğinden yararlanabilecek. Hazine Müsteşarlığı’nın 2004 yılında çıkarılan 5084 sayılı “Yatırımların ve İstihdamın Teşviki ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”la getirilen enerji desteğinin uygulamasına ilişkin tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu yasa ile belli bir sosyoekonomik gelişmişlik düzeyinin altındaki 36 ilde yapılacak yatırımlara çeşitli teşvikler getirilirken, daha sonra çıkarılan 5350 sayılı yasa ile kapsamdaki il sayısı 49’a çıkarılmıştı.

Enerji desteği uygulamasından hayvancılık, organik ve biyo teknolojik tarım, kültür mantarı yetiştiriciliği ve komposto, seracılık, sertifikalı tohumculuk ve soğuk hava deposu ile imalat sanayi, madencilik, turizm konaklama tesisi, eğitim veya sağlık alanlarında faaliyet gösteren, fiilen ve sürekli olarak asgari 10 işçi çalıştıran yeni işletmeler yararlanabiliyor. Yasa kapsamındaki sektörlerden; entegre tesisler dahil üretim tesisleri ile, bu tesislere ait idari ve teknik birimler enerji desteğinden yararlandırılıyor.

2007 yılı Mayıs ayı ve sonrası dönem için asgari 10 işçi çalıştıran işletmelere enerji desteği oranı yüzde 20 olarak uygulanıyor. Bu orana; yeni işletmelerde, 10 işçinin üzerinde istihdam edilen işçiler ve diğer bazı koşullar için 0.5’er puanlık ekleme yapılıyor. Yararlanılabilecek enerji desteği oranı, organize sanayi bölgesi veya endüstri bölgelerinde kurulu işletmeler için elektrik enerjisi giderlerinin yüzde 50’sini, diğer alanlarda kurulu işletmeler için yüzde 40’ını geçemiyor.

Enerji desteği uygulaması, 31 Aralık 2008 tarihine kadar yapılacak. Ancak, 49 ilde yapılacak yatırımlardan 31 Aralık 2007 tarihine kadar tamamlanamayanlarda işletmeye geçiş tarihinden itibaren 5 yıl, 31 Aralık 2008’e kadar tamamlanması durumunda işletmeye geçiş tarihinden itibaren 4 yıl, 31 Aralık 2009’a kadar tamamlanması durumunda da işletmeye geçiş tarihinden itibaren 3 yıl süreyle enerji desteği uygulanacak.

Enerji desteği ve diğer önemli teşviklerden yararlandırılan 49 il şöyle: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Kırşehir, Malatya, Mardin, Muş,Ordu, Osmaniye, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Uşak, Van, Yozgat, Artvin, Kütahya, Çorum, Nevşehir, Elazığ, Niğde, Kahramanmaraş, Rize, Karaman, Trabzon, Kastamonu, Tunceli, Kilis.

 Topkan Haber Ajansı