Skip to main content

Yağış hayvancılığı etkileyebilir

Muş Haber Fotoğrafı

Ülke genelinde aşırı sıcakların ardından etkili olan serin hava ve yağmur, bölgemizde ot hasadının yapıldığı döneme denk gelince çiftçi ve hayvan sahiplerini zor duruma soktu. Yağışlar dolayısıyla patos yapamayan çiftçiler, ot veriminin bu yıl düşük olacağı tahmininde bulundular. Hava şartlarının beklenenin aksine yağmurlu geçmesiyle otların ıslandığını belirten çiftçiler, hasat zamanı gelen arazilerinde patos yapamadıklarından dert yandılar.

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar da bu yıl hayvanlarına yeterince ot verememe korkusu yaşadıklarını dile getirdiler. Hem ot satışı yapacak çiftçiyi hem de hayvancılıkla uğraşan ve geçimini bu yolla sağlayan vatandaşları kara kara düşündüren bu durum karşısında kış mevsiminin nasıl geçeceği hayvancılığı doğrudan etkileyecek. Geçtiğimiz yıl soğuk hava ve kar yağının etkili olduğu ilimizde bu yılda benzer bir durumun yaşanması kendilerini oldukça zarara uğratacağını ifade eden Adem Bağlı, Güneşin tam etkili olmaya başladığı dönemde gelen yağmurun kendilerini hazırlıksız yakaladığını söyledi.

Geçimini hayvancılıkla karşıladığını ve 100 civarında büyük ve küçükbaş hayvanının olduğunu ifade eden Bağlı, uzun kış mevsiminde hayvanlarına 6 ay kadar ot ve saman verdiklerini, geçtiğimiz yıl stoklarının iyi olduğunu ancak bu yıl otun yetmeyebileceğini ifade etti. Hali hazırda maliyetlerinin çok olduğunu, üzerine bir de ekstra ot ve saman maliyeti yükleneceğini dile getiren Bağlı, otun şu an 800 liradan satıldığını ve daha da artabileceğini kaydetti. Kışın ot fiyatlarının çok daha yüksek olacağını öngördüklerini söyleyen Yunus Tekin ise kış mevsiminde yem olarak kullanılan otun fiyatının artacağını, ot satan çiftçinin de elinde fazla ot olmayacağından kazançlarının da düşük olacağını dile getirdi.  

Ot Seviyesi İyi Değil Bu yıl ilkbahar mevsiminde havaların yağışlı olmasının olumlu olduğunu ancak yeterli Güneşli günlerin olmaması nedeniyle ot veriminde düşüş yaşandığını söyleyen Ahmet Kaya adlı hayvan sahibi ise çiftçilerin istenilen verimi alınmayınca ot fiyatlarında artış olacağını söyledi. İlkbahar aylarında yağmurun çok fazla yağmasının çiftçileri ümitlendirdiğini söyleyen Kaya, ancak sürekli yağmur yağması ve yeterli sıcaklığın olmaması nedeniyle otların fazla büyümediğini, verimde düşüşe neden olduğunu belirterek ot fiyatlarında şimdiden yükselme olduğunu söyledi. Kaya: Ot veriminde düşüşün hayvan sahiplerini sıkıntıya soktu. Hasadı yapılan otlar kış mevsiminde hayvan yemine yeterli olamayacak.

Otu saman yaptık ancak 6 ay bizi idare etmez. Biz kısa olan sezonda kış hazırlıkları yapıyoruz. Ancak şimdiden kış öncesi sıkıntılıyız. Ot seviyesi iyi değil şeklinde konuştu. Hem çiftçiyi hem hayvancılıkla uğraşan vatandaşları kara kara düşündüren bu durum karşısında hayvan fiyatlarının ne denli etkileneceği de belirsizliğini koruyor. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri