Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Varto ilçesinde köyleri gezerek yaklaşık bir ay sonra faaliyete geçecek süt fabrikası için köylülerden günde 25 ton süt istedi. Vali Erdoğan Bektaş, süt fabrikasının faal bir şekilde çalışması halinde köylülerin süt üretip satarak para kazanmaları halinde ilin ekonomisinde önemli bir gelişme yaşanacağını söyledi.

Hayvancılık alanında gelişme kaydetmiş köyleri tek tek dolaşarak yeni kurulacak fabrika için süt isteyen Bektaş, Muş’un makus talihinin hayvancılık ve tarımın desteklenmesiyle ortaya çıkacak ürünlerle değişeceğini belirtti. Varto ilçesinin Kaynarca, Çaylar, Çatak, Ölçekli, İlbey ve Ozankent köylerini dolaşarak vatandaşlarla bir araya gelen Vali Bektaş, fabrikaya ilk etapta 25, ilerleyen zamanlarda ise köylülerden ayda 100 ton süt vermelerini istedi.

Varto’ya bağlı ova köylerinin süt üreticiliği yönünden uygun olduğunu kaydeden Bektaş, “Hayvancılıkta en önemli unsur süttür. Sütün organize etmediği, başarı göstermediği bir hayvancılıktan verim almak mümkün değildir. Burası hayvancılık memleketi” dedi.

Sütün bir sanayi ürünü olarak değer kazanması gerektiğini dile getiren Bektaş, “İlk olarak vatandaşa bunu kabul ettirebilmek için alışılagelmiş ilkel yöntemlerle bu olayı başarmamız lazım. Bizler şehrimizin sonuncu sıradan kurtulması için baştan beri bunları düşünüyoruz. Vatandaşın katkısı ile bunu başaracağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Muş’ta özelleştirilen süt fabrikasını bir işadamının aldığını ve tadilatını yaptığını kaydeden Bektaş, “İlk dönemde bütün kapasitesini karşılayacak kadar sütü temin etmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

Bektaş, “Varto’nun köylerinde gördüğüm kadarıyla büyükbaş hayvan potansiyeli yüksek. Bu hayvanların daha verimli bir hale getirilmesi ve mandıra döneminde tek değil yaz ve kış aylarında olmak üzere sürekli olarak süt üretimi yapıp vatandaşların bütçelerine gelir getirtmeye çalışıyoruz. Artık vatandaşların tüketici değil de üretici duruma geçmelerini sağlamaya çalışacağız. İlde yapacağımız çalışmalarla sütlerin pazarlanması açısında alan oluşturacağız. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz. İlimize Bursa ilinden gelen bir vatandaşımızın isteği üzerine bu yörede kiraz meyveciliğini yapmak istediğini ve burada bir proje değerlendirmesi yapıldı. Tuzlu köyü Ozankent mezrasının 2070 rakımda kiraz olduğunu görünce buraya kiraz bahçesinin kurulacağı yönünde bir kanaatimiz hasıl oldu. Burası meyveciliğe de elverişli bir yerdir” şeklinde konuştu.
 Topkan Haber Ajansı