Türkiye’nin en büyük üçüncü ovasına sahip olan Muş’un tarım alanında önemli atılımlar yapması gerektiğini kaydeden Vali Bektaş, koskocaman ovada ot yetiştirmekten başka bir iş yapılmadığını söyledi.

Ekonomimizin başlıca geçim kaynağı olan tarımdan Muş’un daha iyi şartlarda istifade etmesi için Muş Ovasını değerlendirmenin kaçınılmaz olduğunu kaydeden Vali Erdoğan Bektaş, tarım arazisinde ot yetiştirmekle ekonominin düzelmeyeceğini ifade etti. Ovada yapılaşmanın önüne geçilmesi gerektiğini ve Muş Alparslan Üniversitesinin yer tespiti çalışmalarını da bu doğrultuda sürdürdüklerini belirten Vali Bektaş, şehrin ovaya gitmemesi gerektiğini ve şehrin ovaya gitmesi halinde sorunların yaşanabileceğini söyledi.

Makamında açıklamalarda bulunan Vali Erdoğan Bektaş, üniversiteyi Suvaran Köyü bölgesine kurmaktaki amaçların ovadaki tarım arazilerinin daha iyi değerlendirmek olduğunu belirtti. Vali Bektaş, “Değerlendirilen alternatifler arasında en uygun yer Suvaran bölgesi. Sayın Belediye Başkanımız ile birlikte bölgeyi gezdik ve kendisi de benimle yanı fikirde olduğunu belirtti. Bu bölgeyi eleştirenler ve üniversite için uygun olmadığını dile getirenler. O bölgeyi gidip de görmemişler demektir. Gidip gördükten sonra fikirlerinin değişeceğine inanıyorum. Yağcılar bölgesi de Üniversite’nin kurulması için çok uygun geniş yer, deprem sorunu yok, ovaya tepeden bakıyor ama çok uzak. Bunun yanı sıra şehri ovaya çekiyor. Şehrin ovaya gitmemesi lazım. Şehir ovaya giderse sorunlar yaşanır. Ova da her şey sorun olur. Üstelik bu ova bize lazım, bu ova bizim geçim kaynağımız. Yani diyoruz ki dünya da petrol krizinde sonra kıtlık, açlık krizi başlayacak, su krizi başlayacak. Ova da her şey var, su var, ekonomimizin başlıca temel kaynağı ovamız onu da heder etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Hele bu iki baraj tamamlanıp faaliyete geçtikten sonra ilin iklimi bir iki derece yumuşadıktan sonra ova da her şey yetişir” diye konuştu.

OVA ALPARSLAN II BARAJI İLE KURTULUR
Muş Ovasının sulama sorununu Alparslan II Barajının çözeceğini kaydeden Vali Erdoğan Bektaş yapmış olduğu açıklamalarda, “Alparslan Valinin gücünü aşan bir mevzu. Alparslan 2’nin bizimle bir ilgisi yok. O kendi normal olgunlaşma çerçevesinde yürüyen bir çalışma. Orda görünen bir sorun var o da sulama projesinin olmaması. Yapılması gereken ve bizimde çabaladığımız sulama projesini eklemek. Bu sorun çözüldüğü zaman da hızla başlayıp biteceğini düşünüyorum. Alparslan 2 Vali’nin gayreti ile olacak bir şey değil. Vali’nin gücü o kadar büyük değil ama kısa sürede olacağa benziyor. Ben Recep Bey ile 2 defa konuştum bu işi. Recep bey’de işi kafasına koymuş durumda. Orda bizim başka sıkıntılarımız vardı. Asıl sorunumuz oydu. Alparslan 2’de alınacak su enerji ile yukarı basılacak ve ova sulanacak. Şimdi milletvekillerimiz de uğraşıyor onun için. Bende uğraşıyorum, Sayın Bakanında zihninde yer edinmiş durumda. Bizim suyumuzu üst kotlardan verecekler, yani enerjiyi alıp alt kottan yukarı basmak yerine, üst kottan cazibe ile suyumuzu verecekler. O zaman faydası bize çok daha fazla olacak. Alparslan 2 tabi ki çok işimize yarayacak ama bu söyleyeceklerimi bütün Muş’a söylemek istiyorum. Muş diyor Tigem, Muş diyor Alparslan 2, Muş diyor Alparslan 1, Muş ovası burada, mevcut sulama kanallarından gelen suları dahi düzgün kullanmıyoruz. Su bedava olmasına rağmen kullanmıyoruz. Yoncalıöz bölgesine gittim. Orada sulama kanalının en dibine kadar gittim ve suyu gördüm. Dere gibi akan bu su ile biz ot yetiştiriyoruz. Bu kadar verimli ova da yetiştirilmesi gereken o kadar ürün varken, vatandaşımız ot yetiştiriyor. Karadeniz birlik fabrika müdürü konuştum. Bana diyor ki; ayçiçeği bulamadığım için üretime ara verdim. 1988’den beri Muş Ovasında çalışıyorum. Biz su ile Muş Ovasında ot yetiştiriyoruz, bu olacak şey mi? Biz bu kafa ile gidersek Alparslan 1, Alparslan 2, Alparslan 5 gelse neye yarar ki?” şeklinde konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi