Muş’ta okulların yaz tatilinde olması ve kamu görevlilerinin tatile gitmesi sebebiyle işlerinde düşüş yaşayan esnafların yüzü güldü. Tatilin bitmesi ile birlikte ticarette yaşanan hareketlilik tatil süresince işlerinde düşüş yaşayan esnafların yüzünü güldürdü.

Yaz tatilinin bitmesi ile birlikte ticarette hareketlendi. Her yıl yaz mevsiminde yaşanan durgunluk sebebiyle zor günler geçiren esnaflar, tatilin bitmesinin sevincini yaşıyor.

Muş Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu, esnafların bütün umutlarını kamu görevlilerine ve köylülere bağladığını belirterek, bu iki kaynağın kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Muşta yaz tatili döneminin esnaflar için zorlu geçtiğini söyleyen Demirtürkoğlu, Köylünün olmadığı yerde ticaret olmaz. Köylü şehre gelecek ki Muş esnafı da para kazansın. Ziraat dönemi olduğu için köylü şehre gelmiyor. Okullar tatil olduktan sonra öğretmenler tatile gitti. Çeşitli kamu kurumlarında çalışanların çoğu da tatile çıktı. Birçok vatandaşta tatil için masraf yapınca esnafların işlerinde sıkıntılar yaşanıyor dedi.

Orhan Demirtürkoğlu memurun Muş’tan çıkışının esnafı siftahsız bıraktığını belirterek, Muş ekonomisi memura endekslidir. İlimizde başka girdi kaynakları olmadığı için tek beklentimiz memurlar. Esnafın tek beklentisi memur maaşı. Muş ekonomisi zaten memur maaşı ile dönüyor. Yaz tatilinde her yıl esnafın işlerinde gözle görülür bir düşüş olur. Yaz tatilinin bitmesi ve okulların başlaması esnaflar için çok önemlidir dedi.

 

Muş Manşet Gazetesi