Skip to main content

Tarım makineleri fuarı açıldı

Engelliler Parkı karşısında düzenlenen fuarın açılışına Vali Erdoğan Bektaş, İl Tarım Müdürü Murat Yıldız, Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şihmus Sinecem ile çok sayıda çiftçi katıldı. Çiftçilere modern tarımı tanıtmak için böyle bir fuar düzenlediklerini belirten firma yetkililerinden Felemez Sosan, fuarı sürekli hale getireceklerini kaydetti. Fuarda 2 milyon TL’lik tarım makinesi sergilediklerini vurgulayan Sosan, “Çiftçimize modern tarımı tanıtmak için yıllardır çalışma yapıyoruz. Bu tanıtım çalışmalarında fuar eksikliğini hissettiğimiz için böyle bir fuar düzenledik. Amacımız coğrafyamızda modern tarıma geçişi hızlandırıp en az işçilikle en yüksek kazancı sağlamaktır. Bu tür etkinliklerimizi sürekli hale getireceğiz” dedi.

Muş’ta modern tarıma henüz geçilmediğini belirten Vali Erdoğan Bektaş ise modern tarıma geçmeden tarım ve hayvancılıktan kazanç elde edilemeyeceğini söyledi. Henüz işin başında olduklarını ifade eden Vali Bektaş sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu bölgede ekonomik kaderin hayvancılık ve hayvancılığı destekleyici mahiyette tarımsal çalışmalar gerekir. Herkes öyle diyor ama maalesef bu bölgede tarım ve hayvancılıktan sağlanan gelir tatmin edici değil ve çağdaş usullerle tarım ve hayvancılığı başarmış değiliz. Maalesef daha işin çok başındayız. Bir ot biçmeyi, ot balyalama da bile yanlışlarımız var. Ot biçiyoruz, kurutuyoruz ve saman haline getirip hayvanlarımıza yedirmeye çalışıyoruz. Bunu kendimize göre gerçeklerle yapıyoruz ama modern tarıma göre uygun bir hayvan besleme şekli değildir. Çünkü hayvanların beslenmesi için belli oranda bir kaba yem gerekiyor. Herkes modern tarımı dile getiriyor. Ama bu bilgi ve teknik vatandaşımızın uygulamasına yansımıyor. Otun çok olduğu yerlerde balya makinesi şarttır ama hiç yok. Burası tarım ve hayvancılık coğrafyasıdır. Ama ne hayvancılıktan ne de tarımdan maalesef bir şey başarabildiğimiz yok. Neredeyse her şeyi yeniden öğreniyoruz ve yeniden başlıyoruz. Vatandaşımız topraktan ve çiftçilikten umudunu kestiği için böyle oldu. Bir fırsat bulup ülkemizin başka yerlerine göç etme amacı insanımızın esas duygusu haline geldi. Ben iki yıldır insanımızın dikkatini, umudunu yeniden bu topraklara çevirmeye uğraşıyorum. Yani umudumuz, gelecek beklentimiz tekrar bu topraklara ve bu toprakların bize vereceklerine dönmezse yaptığımız her şey boştur. Bu çerçevede herkes ne yapıyorsa biz de onu yapacağız”

Yapılan konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi Vali Erdoğan Bektaş tarafından kesildi. Fuarı düzenleyen firma yetkilileri tarım makineleri hakkında katılımcılara çeşitli bilgiler verdiler. İHA

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri