Skip to main content

Şirketlere vergi ve SSK desteği

Muş Haber Fotoğrafı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, şirketlerin birleşmesini ve ölçeklerini büyütmesi özendirmek için Bakanlık bazında vergi ve SSK desteği çalışmalarını yaptıklarını, bu çalışmaların orta ve uzun vadeli olduğunu ifade ederek, teşvikler ile ilgili Hazine Müsteşarlığı ile görüştüklerini, sektörel, bölgesel ve proje bazlı yeni teşvik sisteminin bu ay sonuna kadar TBMM’den geçirilecek çalışmayı gelecek birkaç gün içinde yapacaklarını kaydetti.

KOSGEB ile DEİK arasında imzalanan işbirliği protokolüne Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOSGEB Başkan Vekili Mustafa Kaplan ve DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı katıldı. Toplantıda konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan, TOBB ile birlikte ortak yürütülen Girişimci Bilgi Sistemi’ndeki son verileri gelecek hafta açıklayabileceklerini belirterek, bu verilerde 2008’de başlayan küresel krizin özel sektöre etkisini tespit edebilme imkanına sahip olacaklarını dile getirdi.

KOBİ’lerin de yapısal değişim ve dönüşüm sürecine istekli olması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, “Bir firmanın beşe ona ayrılması değil, gerekirse üç beş firmanın bir araya gelerek güçlerini birleştireceği bir yapıyı oluşturmamız gerekiyor. Türk Ticaret Kanunu buna fişek verecek mekanizmalardan bir tanesi ama buna mutlaka vergi ve SKK desteği de yapılacak. Şirket birleşmelerinin ölçek büyütmeleri için bir takım çalışmalar yapıyoruz. Bu orta ve uzun vadeli program çerçevesinde olacak” diye konuştu.

5 Puanlık SSK Prim İndirimi Sonuçları

İstihdamla ilgili 5 puan’lık SSK indiriminin Ekim ayında uygulanmaya başladığını belirten Çağlayan, “Ekim’de 297 bin kişi bu uygulamadan yararlandı. Gerçekleştirilen indirim tutarı 201 milyon 44 bin 630 TL oldu. Kasım ayında ise 577 bin 598 işletme bu uygulamadan yararlandı. Bu işletmelerden yapılan indirim tutarı da 240 milyon TL oldu” dedi.

Kredi Garanti Sistemi’nin de son derece önem arz ettiğinin altını çizen Çağlayan, Kredi Garanti Fonu devam ederken yeni kredi garanti fonu sistemi çalışmasının Sanayi Bakanlığı’nın gündeminde olduğuna işaret etti.

Yeni teşvik sistemini yılsonuna kadar çıkarmış olacağız

Teşvik sistemi ile ilgili Hazine Müsteşarlığı ile seri toplantılar yaptıklarını belirten Çağlayan, “Sektörel, bölgesel ve proje bazlı yeni teşvik sistemini ümit ediyorum ki bu ay sonuna kadar süresi geçmeden TBMM’den geçirilecek bir çalışmayı da önümüzdeki birkaç gün içinde yapmış olacağız” dedi.

Toplantının ardından basının teşvikle ilgili sorularını yanıtlayan Çağlayan, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda son şeklini vereceklerini belirterek, sektörel, bölgesel ve proje bazlı teşvik sistemini yıl sonu itibariyle çıkarmış olacaklarını kaydetti. KOBİ’lerin ölçeklerini büyütmeleri için Türk Ticaret Kanun’unun dışında ayrıca özellikle orta ve uzun vadede vergi ve SSK ile ilgili Bakanlık olarak bir takım çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 Topkan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri