Dağlık alanlarda doğal olarak yetişen şifalı bitkiler, tezgâhlarda yerini aldı.

Havaların ısınmasıyla beraber birçok işsiz insanında geçim kaynağı olan şifalı bitkiler, vatandaşlar tarafından yüksek kesimlerde toplanarak şehir ve ilçe merkezlerinde satışa çıkarılıyor. Yıllardan beri bölge ve Muş insanı tarafından şifalı olduğuna inanılan uçkun, çiriş, kenger, çağ, helis otu ve peynir yapımında kullanılan sirmo gibi çeşitli şifalı bitkiler tezgâhlardaki yerini alarak, satışa çıkarıldı.

 Dağların yüksek kesimlerinden toplayıp aile geçimlerine katkı sağlamak için kent merkezinde bu şifalı bitkileri sattıklarını ifade eden satıcılardan Muhsin Sabak, ilkbaharda çıkan şifalı bitkileri satarak aile geçimini sağladığını belirtti. Bu mevsimde memlekette yapacak başka işlerinin olmadığını kaydeden Sabak, bölgenin yüksek kesimlerde doğal olarak yetişen ve bölge insanı tarafından şifalı olduğuna inanılan şifalı bitkileri sattığını dile getirdi. Sabak şunları kaydetti:  Dağlardan kendi imkânlarımızla topladığımız bu şifalı bitkilerin satışını yaparak azda olsa aile bütçemize katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Çünkü memleketimizde yapacak başka bir iş yok. Bu işi yaparak ekmeğimizi kazanıyoruz. Bahar aylarında şifalı bitkileri satıyorum. Kış aylarında ise balık ve sebze meyve satarak aile bütçeme katkı sağlamaya çalışıyorum. Sattığımız şifalı bitkilere rağbet fazla. Özellikle il dışında yaşayan vatandaşlarımız tarafından fazla ilgi görüyor. Vatandaşlarımız aldıkları bu şifalı bitkileri, yaşadıkları illere götürerek, kış mevsimin de lezzetli bir şekilde tüketiyorlar.  Satışa sunduğumuz bu şifalı bitkilerin kilosu değişiyor. Her bitkinin ayrı ayrı fiyatları var. Satışlarımız da şuan iyi gidiyor diye konuştu.  

Aile Ekonomisine Katkı Sağlıyoruz Her yıl bahar aylarında bu işi yaparak aile ekonomisine katkı sağladığını dile getiren bir diğer satıcı Mehmet Nuri Karataş da, ailesinin mutfak masraflarını karşılamak için dağlardan bu şifalı bitkileri toplayıp satışa sunduğunu ifade etti: Karataş: Karların erimesi ile birlikte dağlarda şifalı bitkiler çıkmaya başlar. Bizler de bu bitkileri toplayarak şehirde satıyoruz. İnsanımız tarafından şifalı olduğu bilenen uçkun (yayla muzu), çağ, kenger, helis otu ve peynir yapımında kullanılan sirmo gibi şifalı bitkileri satıyoruz. Bitki satışı bizim için oldukça güzel bir iş. Ama zaman kısa olduğu için kötü.

Tüm işimiz bir ay içerisinde bitiyor. Gönül daha uzun süre olmasını isterdi ama mümkün değil. Bir ay içerisinde ne kadar çok çalışırsak o kadar fazla kazanıyoruz. Genelde guruplar halinde çalışıyoruz. Bir ayda olsa iş bulup çalışmak güzel dedi. Şifa niyetine bu doğal bitkileri aldıklarını söyleyen vatandaşlar da, her yıl bu mevsimde yüksek rakımlı bölgelerde çıkan bu doğal bitkileri aldıklarını ve gerçekten şifalı olduklarını dile getirdiler. 

Muş Ovası Gazetesi