Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Devrim, “daha önce özelleştirilen süt ve yem fabrikaları gibi özelleştirme olursa vay Muş’un haline” dedi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait fabrikaları üç paket halinde, varlık satış yöntemiyle özelleştirme kararı aldı.

Muş, Kars, Erciş, Ağrı ve Erzurum portföy A; Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan portföy B; Kastamonu, Çorum, Çarşamba, Kırşehir, Turhal ve Yozgat portföy C olarak ihaleye çıkacak. Rekabet Kurulu da özelleştirme ön görüşünde ihale için herhangi bir ön koşul getirmeme kararı aldı.

Konu ile ilgili görüşünü aldığımı Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim, geçmişte özelleştirilen süt ve yem fabrikası gibi özelleştirme olması halinde Muş’un ciddi bir şekilde ekonomide kaybedeceğini söyledi.

Devrim, “Muş Şeker Fabrikasında 600’a yakın geçici, 180’e yakın kadrolu işçi bulunmaktadır. Eski siyasetçi olarak Muş Şeker Fabrikasının özelleşmesine taraf değildi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde özelleştirmeler durmalıdır diyordum. Çünkü bölgedeki istihdam alanlarını özel sektör kaldırmıyor. O yüzden devlette kalmalıdır diyordum” dedi.

Şeker Fabrikasının özelleştirmesi ve bunun ekonomiye yapacağı etki ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim şunları söyledi: “Ama maalesef Muş Şeker Fabrikası ile birlikte 30’a yakın fabrika Özelleştirme Dairesine devredildi. Yani Maliye Bakanlığının bünyesine devredildi. Ben son olarak Ankara’da genel kuruldan sonra Sayın Genel Müdürümüz ile görüştüm. Muş’u seven, özel bir ilgisi olan Sayın Genel Müdüre Muş halkı adına teşekkür ederim. Kendi ile görüştüğümde Muş Şeker Fabrikasının durumunu görüştüm. Bana Özelleştirmeye devredildiğini söyledi. Özelleştirme işlemleri yapılıncaya kadar Genel Müdürlük olarak fabrikaya sahip çıkacaklarını söyledi. bu yıl yüksek oranda kota da uygulanmadı. Ama buna rağmen çiftçi çok fazla ilgi göstermedi. Tabi gönül isterdi ki özelleşmeden biraz kalsaydı. Şeker fabrikasının özelleşmesi ve bu durumda ekonomiyi olumlu olarak etkilemesi için ehli olan birine devredilmesi gerekir. Eğer ehli olmayana devredilirse geçmişte süt fabrikası ve yem fabrikasında olduğu gibi vay Muş’un haline. Çünkü teke taklak fabrika kapanacak. Bin kişiye yakın çalışan açıkta kalacak. Muş’a 50 milyon dolayında bir girdisi var. Eğer işi bilen birine devrederlerse. Bu 50 milyon 80 milyon olacak diye düşünüyorum”

ŞEKER FABRİKALARI ÜÇ PAKET OLARAK ÖZELLEŞTİRİLECEK
Rekabet Kurulu, 12 Haziran tarihli toplantısında, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye ait 15 fabrikanın varlık satış yöntemi ile özelleştirilmesine ilişkin Kurul görüşünü karara bağladı. Rekabet Kurulu; Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait Kars, Erciş, Ağrı, Muş ve Erzurum fabrikalarının (portföy A) bir grup; Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan fabrikalarının (portföy B) bir grup ve Kastamonu, Çorum, Çarşamba, Kırşehir, Turhal ve Yozgat fabrikalarının (portföy C) bir grup halinde varlık satışı yöntemiyle özelleştirilmesi işlemi için önkoşul koymaya veya kısıt getirmeye gerek görmedi.

Buna karşılık, alıcı adayları belli olduktan sonra rekabete aykırılıklar ve sakıncalar belirlenmesi halinde, devirle ilgili koşul ve yükümlülükler getirilebileceği veya devre izin verilmeyebileceği, dolayısıyla bu durumun ihaleye katılacak şirketlerin bilgisine sunulması bakımından ihale şartnamesinde belirtilmesinin gerekli olduğuna karar verildi.

 Muşun Sesi Gazetesi