Son zamanlarda İŞKUR Projeleri ile sağlanan istihdam çalışmaları kapsamında  düşüşe uğratılan işsiz sayısının resmi kayıtlara göre  8 bin 205   gayri  resmi rakamlarda  ise işsiz sayısının 15 bin civarında olduğu kaydedildi. 

Adını, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde duyurmaya başlayan küresel ekonomik kriz, Muş’ta işsizliği tırmanışa geçirdi. Verilere göre, 2008 yılının Ocak, Şubat ve Mart döneminde 6 bin olan resmi işsiz sayısı, 2009 yılının aynı döneminde 8 bin 205’ye çıkarken, işsizlik maaşı alanların sayısı da ikiye katlandı.  Türkiye İş Kurumu’nun, Muş’ta ki işsizlik oranlarına ilişkin olarak açıkladığı veriler, ekonomik krizin olumsuz etkilerini adeta gözler önüne serdi. İŞKUR verilerine göre, 2008 yılının Ocak, Şubat ve Mart döneminde 6 bin civarında olan resmi işsiz sayısı, 2009 yılının aynı döneminde 8 bin 205’e çıkarken, işsizlik maaşı alanların sayısı da ikiye katlandı. Öte yandan İş Kur Muş İl Müdürlüğünün yapmış olduğu çalışmalar ile de birçok işsiz kurslara tabi tutularak iş sahibi olurken, ekonomik kriz yine işsizler kervanının halkalarının büyümesine neden oldu.  ‘İşsizlik Maaşı’, bu yıl 112 kişiye ödendi. Türkiye iş Kurumu Muş İl Müdürü Mikail Gökarslan, 2009 yılının ilk 3 aylık dönemlerine ait işsizlik rakamları hakkında açıklamalarda bulundu. İŞKUR kayıtlarının, 2009 yılının aynı döneminde Muş’ta bulunan işsizlik oranının “ İşsiz, Hükümlü, Eski Hükümlü, ve Özürlü” sayısının 8 Bin 205 olduğunu ifade etti. Verilen bu rakam ekonomik krizin teğet geçmediğine bir gösterge olarak nitelendirilirken, Türkiye İş Kurumu Muş İl Müdürlüğünün yapmış olduğu çalışmaların bile işsizler ordusuna iş bulmaya yetmediğini gösterdi. Gökarslan, işsiz sayısındaki artışın, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan faydalananların sayısına da etki ettiğini vurguladı. Yıllara göre mukayesede bulunan Gökarslan, “2008 yılının Ocak ayında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan maaş alanların sayısı daha az iken, 2009 yıllının Ocak ayında bu rakam 112 ye yükselmiş. Bizler iş kurumu olarak işsiz vatandaşlarımızın dertlerine çare bulma arayışı içerisindeyiz. Hatta işsizlik maaşına başvurusu bulunan 200 kişi içinde bir takım çalışmalar yapıyoruz. İşsiz vatandaşlarımızı kurslara tabi tutarak, kurs süresi boyunca hem onların SSK primlerini ödedik. Hem de onlara maaş verdik. Tabi bu işsiz vatandaşlarımızın arasında kalifiye olmayan da bir hayli fazla” dedi.

“Resmi olmayan rakamlar 15 bin civarında”

Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan en küçük illerden biri olan ilimizde ekonomik krizin belirtilerini göstermesinden bu günü birçok çalışanın işine son verildiği öğrenildi. Ayrıca kış aylarında köyde yaşayan vatandaşların yaz aylarında büyük şehirlerde inşaat işçiliği gibi birçok alanda çalıştıkları için şehri kısa bir süreliğine terk etmeleri gözler önünde bulundurularak, Türkiye İş Kurumu Muş İl Müdürlüğüne kayıt yaptırmayan işsiz sayısı ile kayıtlı olan işsizlerin sayısının bir hayli fazla olduğu araştırma sonuçlarında yer aldı.  Bu güne kadar birçok alanda, birden fazla kurs açan İş Kur Muş İl müdürlüğü ise kurs başvurularına alınacak kişi sayısının neredeyse 5 katı fazla başvuru yapıldığını belirterek, işsiz vatandaşların meslek sahibi olabilmeleri için çalışmalarının devam edeceğini bildirdi. İşini kaybeden bazı vatandaşlar ise AK Parti Hükümetine yüklenerek, kriz teğet geçti diye basına yansıyan haberlerin doğru ile bağdaşmadığını belirterek, 2008 yılının ilk aylarında iş sahibi olduklarını, yaşanan ekonomik kriz nedeni ile yıl içerisinde işten çıkarılmak zorunda kaldıklarını söylediler.  Günaydın Muş Gazetesi