Skip to main content

Muş, yatırımcıların ilgi odağı

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Valisi Seddar Yavuz, hafta sonunda katıldığı açılış törenlerinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Beyaz Saray AVMde hizmete açılan Lufian giyim mağazasının açılış töreninden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Yavuz, Muşun bölgede en huzurlu il olduğunu söyledi.

Cazibe Merkezleri Yatırım Destek ve Teşvik Paketi kapsamındaki illerin bir yarış içerisinde olduğunu kaydeden Vali Yavuz, Hükümetimizin Cazibe merkezleri ve Yatırım Destek ve teşvik paketi, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ve en dolu yatırım ve destek paketidir. Şimdi bu pakette iller yarışıyor. Her il daha fazla yatırımcı çekmek, daha fazla yatırım almak, istihdam sağlamak ve kalkınmak açısından ciddi bir yarış içersinde. Bu yarış içeresin de olmak tabi sadece bizim yapabileceğimiz bir faaliyette değil, şehrin tüm aktörlerinin bu manada üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor. Bunun en temel şartı huzur biliyorsunuz, o yüzden de sloganımızı Huzur Kenti Muş olarak belirledik. Hamdolsun ki şu anda bölgedeki en huzurlu il Muş’tur. Tabi bu huzurla beraber yatırımcının her geçen gün ilgi ve alakası her geçen gün artıyor diye konuştu.

MUŞU İYİ TANITMAK GEREKİR

Muşun keşfedilmeyen bir hazine olduğunu kaydeden Vali Yavuz, Malınız ne kadar kaliteli olursa olsun depodaki mala talipli olmaz, o yüzden depodaki malımızı vitrine koymamız gerekiyor. Şimdi Muş da keşfedilmemiş bir hazine olarak depoda duruyor. Bizimde göreve başladığımız günden bugüne Muş’un Türkiye’deki algısını ve Türkiye’deki bilinirliğini ve tanınırlığını artırmak için çaba sarf ediyoruz. Bu sadece fuarlara katılarak da olmaz. Televizyon programlarındaki olumlu haberler, özel gazetelerde çıkan haberler, insanların bizzat-i şehre gelerek ağızdan ağza bizzat-i gözle görerek veya duyarak. Şuanda dünyadaki en etkili tanıtım araçlarından bir tanesi ağızdan ağza yapılan tanıtımdır şeklinde konuştu.

BAŞVURULAR 27 ŞUBATTA SONA ERİYOR

Cazibe Merkezleri Yatırım Destek ve Teşvik Paketi başvurularının 27 Şubata kadar devam ettiğini hatırlatan Vali Yavuz, İstanbul’da, İzmir’de ve Uşak’ta çeşitli seri toplantılar yaptık. İş adamlarını şehrimize davet ettik. Batmanda yatırım yapmak isteyen bir iş adamını Muş’a ikna ettik ve şu anda çok sayıda müracaatı aldık ve devam ediyor. Muşlu bütün kardeşlerimize ben canı gönülden teşekkür ediyorum. Geldikten buyana bize göstermiş oldukları güven ve teveccüh, sevgi ve şehrimizin geleceğine olan inançları bizi birbirimize kenetledi, şahsen bende bu şehirle çok özdeşlediğimi düşünüyorum. Milletvekilimiz, Belediye başkanlarımız, il teşkilatımız ve bu şehrin tabi ki devletin ve hükümetimizin temsilcisi sıfatıyla valisi olarak da iyi bir organizasyonla çok ciddi bir yatırım çekmeyi hedefliyoruz. Müracaatlar 27’sine kadar halen devam ediyor. Kalkınma ajansımız gece gündüz çalışıyor ve müracaatları yetiştirmeye çalışıyor ve bunlardan en gerçekçi yatırımları da hayata geçireceğiz diye konuştu.

ÇAĞRI MERKEZİ

Muşta kurulan Çağrı Merkezinin de önemine değinen Vali Seddar Yavuz, bu şehir çağrı merkezini yıllardır konuşuyor, bugün kuruldu, yarın kurulacak derken çağrı merkezini kurmak Allah’a hamdolsun bize nasip oldu. Şu anda 108 kişi civarında kardeşimiz orada iş edindi. Ama 500 kişiye çıkacağız orada. Tabi Bingöl de 750 kişi, Bitlis’te 650 kişi çalıştığını düşünürseniz Muş’un neyi eksik diye bende size soruyorum. Demek ki bizde bir eksiklik var, şehirde değil. Bu eksikliklerimizi tamamlayacağız, ayrıca Tekstil Kent’teki fabrikalarımızı bitirdik. İlk etap da 4 tane büyük firmaya yer tahsis noktasına geldik ve iki ay içersindeki hedefimiz orada en az 400 kişinin çalışıyor olmasıdır. Ayrıca orada önümüzdeki günlerde sosyal tesisler yapacağız ve orayı biraz daha büyüteceğiz ve bir merkez haline dönüştüreceğiz şeklinde konuştu.

İŞADAMLARI MUŞA GELMEK İSTİYOR

Vali Yavuz daha sonra şunları: Tekstil Kent bunun bir başlangıcıdır. Şu anda çok sayıda firma bizimle temas kuruyor ve Muş’a gelmek istiyor. En bir ayakkabı firması bize geldi. Şu anda onlara yer bakıyoruz. 80 kişi istihdam edecek. İşimiz gücümüz her gün bir iş adamıyla görüşüyoruz. Bunu açık açık söylemek istiyorum. Her gün bir iş adamı Muş’a gelmek istiyor. İşte bu anlayış olursa Muş kalkınır, yoksa böyle anlamsız şiddet, kan, gözyaşı, huzursuzluk bu tür kavramlardan hiç kimseye bir gelecek yok. O yüzdende insan olduğumuzu, kardeş olduğumuzu hepimizin Hz. Adem ve Hz. Havva’dan geldiğimizi unutmamalıyız, Müslüman’sak ki buna Hıristiyan ve Yahudilerde inanır bilirsiniz yani kutsal kitaplarda herkes Hz. Adem ve Hz. Havva’dan geldiğimize inanır. O yüzden ne farkımız var birbirimizden yani annemiz ve babamız birse biz nasıl farklı olabiliriz. Bu sapkınlıktan artık vazgeçmeliyiz, bir ve beraber olmanın yollarını arayalım ve hep beraber bu ülkeyi büyütelim.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri