Muş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu, okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte esnafların işinde büyük bir düşüşün yaşandığını ve her yaz tatili döneminin Muş esnafı için zorlu geçtiğini söyledi.

Yaz tatilinin başlaması ile işlerinde büyük bir durgunluk yaşandığını söyleyen Muş esnafı, yaz tatilinin biteceği günü iple çekiyor. Okulların kapalı olması, il dışından gelen memurların memleketlerine gitmesi ve tarım sezonunun başlaması sebebi ile sıkıntılı günler geçiren esnafların bir çoğu siftah yapmadan dükkan kapatıyor. Her yıl yaz mevsiminde işlerde büyük bir düşüş yaşandığını söyleyen esnaflar, adeta sinek avladıklarını ve çoğu gün siftah etmeden dükkan kapattıklarını belirterek, biran önce tatilin bitmesini beklediklerini söylediler.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Muş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu, okulların tatile girmesiyle birlikte yerli ve yabancı birçok memurun tatil için başka illere gitmesinin yanı sıra köylülerin şehre gelmemesinin Muş piyasasında önemli bir durgunluğa sebep olduğunu söyledi. Yaz tatilinde esnafların tek bir satış yapamadan dükkan kapattığını belirten Demirtürkoğlu, “Muş’un piyasası, memur ve köylüye endekslidir. Yaz mevsiminde memurlar tatile gidiyor ve köylülerde tarlada çalıştıkları için şehre gelemiyorlar. Bu sebeple esnafta satış yapamıyor. Her yıl yaz tatili döneminde Muş esnafı sıkıntı yaşıyor” dedi.

Yaz tatili döneminin Muş esnafı için zorlu bir dönem olduğunu belirten esnaflar da, “Yaz talilindeki 3 aylık dönem içerisinde birçok esnaf çekini ve senedini ödemekte büyük zorluk yaşıyor. Çünkü satışlar yarı yarıya düşüyor. Herkes yaz mevsiminde cepten yiyor. Geri kalmış bir il olan Muş’ta yaz tatili de geldiği zaman herkes batıya kaçınca esnaf adeta sinek avlıyor” diye konuştular. Topkan Haber Ajansı