Murat Nehri, işsiz vatandaşların umudu oldu. Yılın büyük bir bölümünde Murat Nehri’nde balık avlayarak satıp para kazanmaya çalışan vatandaşlar, geçinmek için balıkçılık yapmak zorunda olduklarını söylediler.

Muş’un Şenova köyü başta olmak üzere Murat Nehri’ne yakın olan çok sayıdaki köyde yaşayan vatandaşlar balıkçılık yaparak geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Murat Nehri’nde ağlarla balık avlayarak çarşı merkezinde dolaşarak satmaya çalışan vatandaşlar, balıkçılığın önemli bir gelir kaynakları olduğunu söylediler. Gece Murat Nehri’ne ağ atan ve sabahın erken saatlerinde ağlarını toplayarak avladıkları balıkları satarak para kazanmaya çalışan vatandaşlar, çiftçilik yaptıklarını ve balıkçılığında kendileri için önemli bir gelir kapısı oluğunu söylediler.

Balıkçılık yaparak kazanç elde ettiklerini söyleyen Hüseyin Sertkaya, balıkçılığın kendileri için bir meslek haline geldiğini söyledi. Yaz mevsiminde ilkel sallarla balık avladıklarını ve kış mevsiminde ise buzları kırarak avlandıklarını belirterek, “Nehir de avladığımız balıkları şehir merkezinde satıyoruz. Balıkları ince ağaç dallarına takıp göz kararı ile bir bağ haline getirip 5 ile 20 YTL arasında satıyoruz. Balıkların büyüklüğüne ve bağın ağırlığına göre fiyat belirleyip satıyoruz. Sabah saatlerinde çarşıda dolaşarak pazarlık usulü ile balıkları satmaya çalışıyoruz. Vatandaşlar murat balığına büyük rağbet gösteriyorlar. Murat balığı hem lezzetli hem de diğer balıklara oranla ucuz olması sebebiyle rağbet görüyor” dedi.

Murat balığını satın alan vatandaşlar da ucuz ve lezzetli bir balık olması sebebiyle Murat balığını daha çok tercih ettiklerini belirttiler. Topkan Haber Ajansı