Tarım İl Müdürlüğünde Vali Erdoğan Bektaş Başkanlığında ‘Kuru Sebze Üretimi’ konulu toplantı gerçekleştirildi. Dün saat 14.00’te düzenlenen toplantıya Vali Erdoğan Bektaş, Tarım İl Müdürü Abdurrahim Özarslan, İzmir Süper Tarım Ltd. Şti. yetkilisi Hüsnü Bulut ve çiftçiler katıldı.

Muş’lu çiftçiler ile sebze kurutma işinin nasıl yapılacağı, işin teknik boyutları hakkında görüş alış verişinde bulunan Vali Erdoğan Bektaş, Tarım İl Müdürü Abdurrahim Özaslan ve Süper Tarım Ltd. Şti. yetkilisi Hüsnü Bulut, yaş sebzenin kurutulması, fiyat ve pazar politikası konusunda karşılıklı olarak görüş alış verişinde bulundular.
Toplantı hakkında değerlendirmede bulunan Vali Erdoğan Bektaş, “Sebze kurutma işinde başarılı olunması halinde Muş çiftçisi açısından önemli bir gelir kaynağı olabileceği elde edileceğini belirtti.

Kuru sebze üretiminin mutlaka denenmesi gerektiğini belirten Bektaş, Sebze kurutma sektörüne mutlaka girmemiz gerekmektedir. Bu işi başarabilirsek büyük bir gelir kaynağı elde ederiz. Başarısız olursak bile pek fazla bir şey kaybetmiş olmayacağız. Ama bu çalışmayı mutlak suretle denememiz gerektiği kanısındayım. Burada iki yönlü bir düşünce söz konusudur. Çiftçiler ya diyecek ki biz sebzeyi ekip kendimiz kurutacağız ve piyasaya kendimiz süreceğiz. Ya da ekmiş olduğunuz ürünü firmalara satarak gelir elde edeceğiz. Ama benim size önerim bu işi denemeniz yönünde olacaktır. Çünkü hem şu an yapmış olduğunuz üretim biçimden daha karlı bir iş olacaktır. Hem de sebze kurutma işinde tecrübe sahibi olmuş olacaksınız. Kurutulmuş domates elimizde olduğu müddetçe bunun pazarı var. Bugünkü şartlarda ekmiş olduğunuz sebzeler elinizde kalabilir ama kuru sebzenin her daim pazarı mutlaka vardır. Yeter ki kriterlere uygun bir şekilde sebze üretimini gerçekleştirebilelim. Bu şartları sağlayabilmek adına en az bir yıllık bir deneme süreci gereklidir. İşi bilen birileri tarafından bunun çiftçilerimize öğretilmesi lazım. Biz bu yıl nu konuda kurslar açacağız. Ancak bana sorarsanız, bu konuda uzman olan Süper Tarım Ltd. Şti. yetkilisi Hüsnü Bulut ile bu yıl deneme ekimi gerçekleştirin derim. Önünüzde başka bir seçenek daha var. Diyelim ki ürününüzü kendiniz kurutmak istiyorsunuz. Sofra ve iç pazarda satabileceğiniz ürünü satarsanız, elinizde kalan ürünü de kurutarak kendi imkânlarınız doğrultusunda satmayı denemelisiniz. Hangi yolu tercih ederseniz edin ama sebze kurutma işine mutlaka girmeniz gerektiği düşüncesindeyim” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi