Muş´tan uzak illere gönderilen hayvan sevkleri sona erdi. İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa, Adana, Ankara gibi illere gönderilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanların ilimizden çıkışı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü denetiminde gerçekleştirildi.

Hayvanlarını Kurban Bayramı öncesi satmak üzere TIR ve kamyonlara yükleyen hayvan sahipleri, çıkış işlemlerini tamamlamak üzere İl Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Hayvanların sağlık kontrol ve aşılarının yanı sıra sevk işlemlerinin denetlendiği işlemlerin ardından hayvanlar Batı illerine ulaştırılarak satışa çıkarıldı.

Hayvan sevklerine ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, hayvan sayısının geçen yıllara yakın olduğunu belirtti. Sevkler nedeniyle kurum olarak sıkı bir çalışma dönemini geride bıraktıklarını ifade eden Çolakoğlu, sevklerin daha çok İstanbul, Kocaeli (Gebze), Ankara, Adana, Bursa, Mersin illerine yapıldığını ifade etti. Hayvan sahiplerinin kurumlarına gelerek sevkiyat için gerekli işlemleri yaptırdıklarını ifade eden Çolakoğlu, ilimiz toplamında 285 bin büyükbaş, 1 milyon 85 bin civarında ise küçükbaş hayvan olduğunu açıkladı. Çolakoğlu, bu yıl Kurban Bayramı nedeniyle 20 bin büyükbaş hayvanın Batı illerine sevk edildiğini ifade etti.

Çolakoğlu küçükbaş hayvanda ise bu sayının 50 bin civarında olduğunu söyledi. Hayvan kesim yerlerinin de il genelinde önceden ayarlandığını ifade eden Çolakoğlu, veteriner hekimler tarafından gerekli kontrollerin yapıldığını belirtti.   Hayvan Sahipleri Satışların Düşüklüğünden Yakındı İlimizden Batı illerine kurbanlık hayvan sevki yapan hayvan sahipleri, bu yıl satışların düşük olduğunu belirttiler.

Satışların düşüklüğünü yükselen hayvan fiyatları ve yurt içi olaylara bağlayan hayvan sahiplerinden Celal Bozkurt: Ben Mersin´e 110 tane küçükbaş hayvan götürdüm Kurban Bayramı için. Bu son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle fiyatlar düştü. İnsanlar hayvan almaya yanaşmıyor. Bir de dışarıdan 10 bin tane dışarıdan hayvan geldiği haberi çıktı geçtiğimiz günlerde. Bu da bizim hayvan satışımızı düşürdü. Şu anda burada Batı´dakinden daha iyi satış yapıyoruz şeklinde konuştu.

Mersin´in Tarsus İlçesi´ne 200 küçükbaş hayvan gönderdiğini ifade eden Fesih Yolcu ise hayvanların 100´e yakının satıldığını belirtti. Bu yıl satışların normal seviyelerde olduğunu ifade eden Yolcu, hayvanların tamamının bayrama kadar satılmasını beklediklerini söyledi. Yolcu, hayvan almak isteyen vatandaşların genellikle bayram arifesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Muş Ovası Gazetesi