Skip to main content

Krizden sonra zamda esnafı vurdu

Muş Haber Fotoğrafı

Ekonomik krizden dolayı bir türlü rahat nefes alamayan MUTİM sakinleri, İl Özel İdaresinin yapmış olduğu zam oranlarına tepki göstererek, çok zor durumla karşı karşıya kaldıklarını söylediler.

İstasyon Caddesi güzergahında bulunan Muş Ticaret Merkezi’nde (MUTİM) faaliyet gösteren esnaflar krizden sonra artan zam oranları ile şok oldular. Piyasalardaki durgunluktan olumsuz etkilenen esnaflar, ekonomik krizi atlatmanın hesabını yaparken kiralara gelen zam oranı ile adeta ikinci bir krizi yaşadılar.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine ait Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi altında bulunan 52 işyerine yapılan zamma esnaf tepki gösterdi. Kiracı oldukları işyerlerine yüzde 100 zam yapıldığını belirten esnaflar ise ya kiralarının indirilmesi yada iş yerinde bulundukları dükkanların mülkiyetlerinin satışa çıkarılmasını istediler. Hafta sonu bir araya gelen esnaflar kiralarında yüzde yüz artışın yapıldığını ve çok zor duruma girdiklerini ifade ettiler.

Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi altında bulunan 52 adet iş yerinde kiracı olan esnaflar yapılan zamdan dolayı adaletsizliğin yapıldığını dile getirdiler. Esnaflardan bazıları daha önce kiralarının yıllık 19 Bin 600 YTL’den 31 Bin 400 YTL’ye, 14 Bin 740 YTL olanın ise 31 Bin 490 TL’ye çıktığını belirttiler.

İş yerlerine % yüz yapılan zamlardan dolayı şikayetçi olduklarını belirten esnaflar, yaptıkları açıklamalarda “biz bu iş merkezinde 13 yıllık esnafız. 1996 yılında buranın ihalesi yapıldı. Biz mülkiyet fiyatına bu iş yerlerini kiraladık. Daha önce buranın ya otel yada üniversite olması söz konusu oldu. Bizde bu söylentilere istinaden korkarak durduk. Şimdi ise yapılan zamla birlikte bizi perişan hale koydular. İşsizlikten dolayı biz iş yapamazken yüzde yüz yapılan zamdan dolayı bu kiraları nasıl vereceğiz. Bunu adaletsizlik olarak nitelendiriyoruz. Biz daha eski borçlarımızı veremezken şimdi ise yapılan zammı nasıl vereceğiz. Bizimde bugün burada toplanmamızın nedeni bu zamların düşürülmesi ya da bu iş yerlerinin mülkiyetlerinin bize satılmasını istiyoruz” dediler.

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi altında Muş Ticaret Merkezinde İl Özel İdaresine ait iş yerlerinde kiracı olan esnafların yapılan zamdan dolayı şikayetçi olduklarını ve zam oranlarının enflasyon durumu göz önünde bulundurularak belirlenmesini istediler.

Türkiye’nin kalkınmada son ili Muş olduğunu belirten esnaflar, kalkınma için arayışların yapıldığını ama yapılan zamlarla geçimini sağlayan esnafların ise iş yerlerine yapılan zamların uygunsuz olduğunu ifade ettiler. Esnaflar, yaptıkları açıklamalarda “Muş Türkiye’nin kalkınmada son ili olduğunu hepimiz biliyoruz. Sayın Valimiz kalkınma için her gün bir yenilik yapıyor diye biz seviniyoruz. Ve bu çalışmaları takdir ile karşılıyoruz. Bu kalkınma arayışlarına örnek verecek olursak Tekelin depolarının sanayi alanına dönüştürülmesi ve buna benzer diğer atılımların çalışması yapılırken neden bu uygulama bize yapılıyor. Bu pasajda 52 adet iş yeri var biz eski borçlarımızı ödeyemezken yapılan yeni zamla ne biz kalkınırız nede kendi geçimimizi yaparız. Evet, ilimiz kalkınsın istiyoruz. Ama burada ikamet eden esnafa da destek olunması gerekiyor. Sayın Valimizi bu esnafların dertlerini sorunlarını dinlemesini ve bize yardımcı olmasını istiyoruz. Devlet esnafa destek çıkmak için birçok kredi ve yenilik yaparken bu esnaflar sahipsiz kalmasın ve yardımcı olunsun” dediler.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Sağlık Bakanlığı Binası

Sağlık Bakanlığına 27.000 Sözleşmeli Personel Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM…

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…